İzmit Yanak Yağı Aldırma‎

Yanak yağı aldırma ameliyatı nedir?

Tüm vücudu oldukça zayıf olsa bile yüzü tombul olabilen insanlar vardır. Ne yaparsa yapsın ne kadar zayıflarsa zayıflasın asla bu tombulluk gitmez. Çünkü bu elmacık kemiklerinin kaybolduğu görünüm kendi yapısından kaynaklıdır. İşte bu ve bunun gibi durumlarda kadın erkek bir çok hasta, yanaklarında elmacık kemiklerinin altında ya da etrafındaki yağ dokusunu aldırmak ister. Çünkü vücut ne kadar zayıf olsa da yanaklar tombul ise insan genel olarak daha kilolu görünür.

Yanak yağı aldırma ameliyatı, kilolu olup da yeterince kilo vermiş ve sabit kiloya ulaşmış kişilere yapılabilir. Yanakları tombul olan, yüz yapısını beğenmeyen sağlıklı herkese yapılabilir. Yanak yağı alma işlemi zor bir cerrahi işlem değildir. Bu nedenle sağlığı yerinde olan herkese yapılabilir. Yanak yağı aldırma erkek ve kadın için uygulanabilen bir işlemdir, klasik yağ aldırma işlemlerinden farklı olarak yapılır.

Yanaktan yağ alma işlemi nasıl yapılır?

Yanaktan yağ aldırma ameliyatı iki farklı şekilde yapılabilir. Birincisi bichat yağ yastıkçığı dediğimiz yağ yastıkçıkları yanak içerisinden, ağız kısmından yapılan minik kesilerle çıkarılıp alınabilir. Ikinci olarak ise yanak liposuctionu dediğimiz şekilde yanak yağları alınabilir.

Bichat yağ yastıkçığı (bichat fat pad) yanakta çiğneme kasları üzerinde bulunan, yeri belli ve tamamen ayrı bir noktadır. Bu yağ yastıkçığını etrafındaki hiç bir dokuya zarar vermeden çıkarmak mümkündür. Çiğneme kaslarından ayrı olan bu kısmı çıkarmak için çok ince makaslar kullanılır. Ağız içerisinden yapılan bir iki cmlik kesilerle bu yastıkçıklar kolaylıkla çıkarılır.

Yağ dokusu çıkarıldıktan sonra eriyen ipler ile ağız içerisine kesi yapılan yere dikiş atılır. Bu dikiş oldukça etkisizdir. Hızla iyileşir. Yanaktan alınan yağ dokuları hastanın isteğine göre gerekirse elmacık kemikleri üzerine dolgu olarak yerleştirilir. Bişektomi olarak da bilinen bu yağ alma ve alınan yağlar ile dolgu yapma, kadınlar tarafından yüz şekli belirlemede en çok tercih edilen yöntemdir.

Yanak yağı aldırma ameliyatı riskleri, zararları nelerdir?

Bişektomi yaptıranlar doktorun bu ameliyatta ne kadar önemli olduğunu bilirler. Aynı şekilde hangi yöntem kullanılıyor olursa olsun, bu tarz estetik ameliyatlarda doktor çok önemlidir. Yanak yağını alabilmek için ilgili alana direk ulaşabiliyor olması, bu kısmı kolayca bulup çıkarabiliyor olması, yanakta beklenen görüntüyü verebiliyor olması onun tecrübesine bağlıdır. Bu nedenle doktor seçiminde çok dikkatli olunmalıdır. Ameliyat sonrası mutlu bir sonuç alabilmenin yolu doğru doktoru bulmaktadır.

  • Yanak yağlarını aldırdıktan sonra en az bir buçuk ay zaman geçmesi lazım. Bu zaman sonunda yüzdeki şişlikler inip yanaklar düzleşmeye başlayacaktır. Ameliyatı yaptırdıktan hemen sonra yanaklarınızda ciddi bir görünüm değişikliği bekliyorsanız bu pek gerçekçi olmaz.
  • Hollywood yanağı estetiği, yanak yağı aldırmaktan daha farklıdır. Burada alınan yağ oranı da farklıdır, sonrasında elmacık kemiklerine yapılan işlemler de farklıdır. Ayrıca bu uygulama sırasında çene belirginleşmesi için de çeşitli işlemler yapılabilir.
  • Bişektomi zararları gibi yanak yağı aldırmanın da zararları belirlenmemiştir. Doğal yüz görünümün değişmesi dışında herhangi bir belirgin zararı yoktur. Estetik uygulamaların vücuda genel olarak bir zararı olmaz. Sadece alınan sonuçlar açısından sıkıntı yaşanabilir.
  • Yanak yağı aldırma riskleri ise genel olarak tüm cerrahi işlemlerde karşılaşılan enfeksiyon riskleri olabilir. Ağız içerisindeki minik kesiler doktorunuz önerdiği şekilde bakılmalı, ağız içi temizliğine dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrası kısa bir süre içerisinde aşırı kilo alımı durumda yanaklar eski haline yaklaşabilir. Bu formu korumak için kilo kontrolüne dikkat edilmelidir.
  • Ayrıca bu yanaktan yağ alma işlemi sonrası çok keskin ve çökük yanaklar beklemek biraz gerçek dışı olur. Çünkü yanak üzerindeki şekil yüz yapısına bağlı olarak değişir. Sadece yanak yağı alınarak bambaşka bir yüz ifadesi yakalamak mümkün değildir. Yanaklar düzleşir, tombulluk gider ancak yepyeni bir ifade gelmeyebilir.
Menü