Günümüzde lazer yöntemleri cilt sağlığı ve güzelliği için sıkça uygulanmaya başlamıştır. Karbon peeling uygulaması da bu son yeniliklerden bir tanesidir.

Karbon peeling uygulaması son dönemlerin en popüler lazerle cilt yenileme işlemlerinden birisi olup yöntem bir çok avantajı da beraberinde getirmekte ve dolayısıyla tedaviye olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır.

Karbon peeling nedir ?

Karbon peeling Q-switched Nd-YAG lazer kullanılarak uygulanır. Karbon peeling uygulaması sonucu ciltteki lekeler, büyümüş gözenekler, yağlanma düzensizliği, sarkmalar tedavi edilebilir.

Karbon peeling, bir çeşit lazerle yüz yenileme ve gençleştirme işlemidir. Lazerle cilt soyma ve fraksiyonel lazer yöntemlerinden en büyük farkı ise deri üzerinde yara ve kabuklanma bırakmadan, kişileri günlük yaşamlarından koparmadan cilt gençleştirme işlemi yapabilmesidir. Karbon peeling ile aynı seansta bir çok cilt sorununa çözüm yaratılabilmektedir.

Tedavi nasıl uygulanır ?

Karbon peeling uygulaması öncesi yüz bölgesi temizlenir, buhar uygulaması ile gözenekler yumuşatılır ve açılır sonrasında karbon solüsyonu cilde uygulanır.  Solüsyon 10 dk bekletildikten sonra (gözeneklere ve yağ bezlerine daha iyi nüfuz edebilmesi için) lazer uygulaması başlar. Öncelikle lazer uygulamasının ısıtma fonksiyonu ile (spectra) karbon solüsyonunun cilt  altına ve gözeneklerin içine iyice girmesi sağlanır. İkinci aşamada Q-Switched Nd-YAG (1064 nm) mod ile tüm karbon yapılar patlatılarak ve buharlaştırılarak temizlenir. Lazer enerjisi yağ bezlerine ulaşmış karbon partikülleri tarafından emilir ve patlatılır. Bu lokal ısı artışı kollajen sentezini uyarır oluşan ses dalgarı da gözeneklerin refleks olarak kapanmasına yol açar. Yine özellikle deriye renk veren madde olan melanin tarafından emilim de cilt lekelerinin tedavisinde iyi sonuçlar doğurmaktadır. Bu işlem Non-ablatif (hasar vermeyen) adını verdiğimiz bir cilt gençleştirme işlemidir. Uygulama esnasında ağrı ya da acı hissedilmez. Uygulama alanlarında yaklaşık 2-3 saat süren bir kızarıklık oluşur ve bu kızarıklık sonrasında kendiliğinden kaybolur. Tedavi bitiminde cildi yatıştırıcı maskeler uygulanarak işlem tamamlanır.

Karbon Peeling hangi amaçlarla kullanılır?

Karbon peeling yüz bölgesini ilgilendiren birçok şikayetin tedavisinde kullanılsa da tedavi edici etkileri şu şekildedir;

•   Aktif akne (sivilce) tedavisi,

•   Orta yaş ince kırışıklıklarının tedavisi (antiaging),

•   Yüz bölgesindeki lekelerin tedavisi,

•   Eski sivilce izlerinin tedavisi,

•   Gözenek sıkılaştırma,

Karbon Peeling Tedavisinde Kullanılan Lazer hangi lazer sistemidir?

Bu lazerler Q switched Nd:Yag lazerlerdir. Bu lazlerin en önemli özelliği saniyenin milyarda biri (nanosaniye) süresinde atış yapabilme ve cilt üzerinde hasar bırakmadan derin dokuları tedavi edebilme yetisidir.

Kaç Seans Tedavi Gerekir ?

Karbon peeling uygulamaları genellikle hastaların ihtiyacına göre 7-14 gün arayla 5-10 seans uygulanabilir. İlk tedaviler 7-14 günde bir, diğer tedaviler ise ayda bir olacak şekilde devam edilir. Dolayısıyla uygulama sayısı kişinin ve tedavi edilecek yüzeyin özelliklerine göre değişir.

Karbon Peeling ve Cilt Bakımı

Son yıllarda cilt bakımı amacıyla uygulanan tedaviler bırakılırken yerlerini yeni yöntemler almaya başlamıştır. Bu yöntemlerin en yenileri karbon peeling ve cilt yenileme sistemleridir. Dolayısıyla karbon peeling’le aynı anda  cilt bakımı uygulaması da yapabilmektedir ve klasik bir cilt bakımında onlarca seans uygulamada görülen etkilerin belki de çok daha fazlası 1-2 seansta alınabilmektedir.

Sonuçlar Ne Zaman Ortaya Çıkmaktadır?

Karbon peeling uygulamalarının ilk sonuçları 2-3 hafta sonrasında ortaya çıkmaya başlar. Lazerle yapılan bu işlem aslında cilt altı dokuları tedavi etmektedir ve bu dokuların tedavi sonuçları cilt üzerinde yeniden yapılanma süresi olan 28 günden sonra ortaya çıkmaktadır. Ancak hemen seans sonrasında bile gözle görülür bir aydınlanma ve parlaklık görülebilmektedir. Tekrar eden uygulamalarda etkisi giderek artmaktadır. Birkaç uygulama sonrasında cildin daha parlak ve ferah bir görünüm kazandığı görülebilir.

Uygulama sonrasında lekeleri giderilmiş, gözenekleri küçülmüş, gerginliği artmış, kırışıklığı azalmış bir cilt ortaya çıkar.

Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tüm antiaging işlemler gibi bu uygulama sonrasında da mutlaka en az 1 ay süre ile sabah uyandıktan sonra gece yatana kadar bina içerisinde bile 2-3 saatte bir, bir parmak boğumu kadarlık yüksek koruma faktörlü güneş koruyucular kuallanılmalıdır.

Karbon Peeling Avantajları Nelerdir?

•   Her mevsim uygulanabildiğinden yaz aylarında kullanılamayan diğer lazer işlemlerinin dezavantajı yoktur.

•   Uygulamalarda ağrı-acı hissi yoktur.

•   Uygulama sonrasında kabuklanma ve yara oluşmadığı için kişiyi sosyal hayattan alıkoymaz.

•   Karbon peeling esmer cilt yapısındaki kişiler için de uygundur.

•   Tedavisi zor cilt lekelerini birkaç seansta (4-10) tedavi edebilmektedir.

Sonuçlar Kalıcımıdır?

4-10 seanslık kürden sonra 1-1,5 yıl boyunca yeni bir küre ihtiyaç duyulmamaktadır.

Menü