PRP (PLATELLET RICH PLASMA) NEDİR?

Kandaki pıhtılaşma hücrelerinin içerdiği büyüme faktörleri ve tamir mekanizmalarını tetikleyen sitokinlerin ayrıştırılarak deriye enjekte edilmesi işlemidir. Trombosit (Platellet) içindeki maddeler özel bir işlemle ayrıştırılarak çoğunlukla gençleştirme amacıyla cilde enjekte edilir. Enjeksiyon yapılan bölgede yenilenme ve onarım başlar.

 

PRP NASIL ETKİ EDER?

Trombosit içindeki uyarıcı sitokinler ve büyüme faktörleri vücudun onarım mekanizmalarını harekete geçirerek yenilenme sürecini başlatır, iyileştirici hücreler bu alana göç eder, kollagen sentezi artar. PRP kök hücre tedavisi değildir.

PRP HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

  • Kırışıklık tedavisi
  • Akne izlerinin azaltılması

  • Yara izlerinin iyileştirilmesi

  • Leke tedavisi

  • Saç dökülmesinin azaltılması amacıyla kullanılır.

Saç ekiminden sonra saç köklerinin tutunmasını artırmak, saç köklerini beslemek için uygulanır.

PRP’NİN ZARARI VAR MIDIR?

PRP kişinin kendi kanından elde edilen bir madde olduğu için yan etki oluşturmamaktadır. Enjeksiyona bağlı hafif kızarıklık ve minimal morluk oluşabilir.

PRP NASIL UYGULANIR?

PRP elde etmek için öncelikle kan numunesi alınır özel tüplere konulur. Santrifüj işleminden sonra gerekli PRP oluşturulmuş olur. Minik iğneler ile cilt içine enjeksiyon uygulanır. İşlem yaklaşık 15-20 dk sürer. Genel olarak 4-5 seans şeklinde uygulanır. Mezoterapi veya dolgu uygulamaları ile kombine edilebilir. Seanslar arasında 3 haftalık süre olacak şekilde tedavi planı oluşturulur.

PRP UYGULAMALARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Uygulayacak kişinin işlemi yapmaya yetkisi var mı?

  • Etkinliği kanıtlanmış kişiye özel kitler kullanılıyor mu?

  • PRP enfeksiyon açısından uygun bir ortamda mı hazırlanıyor? bunlara dikkat edilerek PRP tedavisine başlamanız önerilir.

PRP -CELULAR MATRIX

PRP nin yeni formu olan celular matrix dolgu içeren PRP kiti şeklinde üretilmiştir. Özellikle çöküklük olan alanlarda, göz altı morluklarında, yüzeysel kırışıklıklarda oldukça etkilidir.

Menü