Botoks cilde zarar verir mi?

Botoks cilde zarar verir mi hakkındaki sorularınız ve  Belma Kapılı Klinik’te hayalinizdeki görünüme ve konfora kavuşmak için 0505 068 33 48 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Botoks, botulinum toksini adı verilen, uygulandığı bölgede sinir ile kas arasındaki bağlantıyı bloke ederek geçici olarak kasların çalışmasını engelleyen bir ilaçtır. Kozmetik amaçlı yüzde mimik kaslarına uygulanır. Böylece gün içinde bilinçli veya bilinçsiz yaptığımız mimikler yumuşatılır ve kırışıklıkların oluşması engellenir.

Botoks genelde 4 ay sabit kalır, ancak 4-6 ay arasında etkisi hafif hafif azalmaya başlar. 6 ayda bir botoks yaptırmak uygun olabilir. Botoxun etki süresini uzatmak için güneşten korunmalı ve cilt nemlendirilmelidir.

Botoks uygulaması öncesinde grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonu olmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaç (aspirin vb.) kullanılmamalıdır. Uygulamanın ardından 4-6 saat arası baş dik tutulmalı, bir hafta kadar kas gevşetici özellikli bir ilaç kullanılmamalıdır. Botoks işleminden sonra ilk 24 saat alkol alınmaması tavsiye edilmektedir.

Genellikle alın, göz çevresi (kaz ayakları) ve kaş arasına uygulandığında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca boyun çizgileri, kaşların kaldırılması veya düşürülmesi, burun üzerindeki tavşan çizgileri, dudak üstündeki dikey çizgiler, dudak köşelerindeki somurtma çizgileri, burun ucunun kaldırılması gibi ileri uygulamalar da yapılabilmektedir. Yüzde ayrıca masseter kasına, yüz ovalinin inceltilmesi ve diş sıkma şikayetini azaltmak amacıyla da uygulanabilir.  Nefertiti botoks olarak isimlendirilen işlem ile çene ve boyun çizgileri giderilir. Mısır kraliçesi Nefertiti’den ismini alan bu yöntem, sarkık olan boyun ve çene hattını toparlamayı ve gerginleştirmeyi amaçlar.

İşlem sonrası yüzünüzde hafif bir kızarıklık ve nokta şeklinde minik şişlikler olabilir, bunlar bir kaç saat içinde geçecektir. Soğuk buz uygulaması yapabilirsiniz, bunun dışında yüzünüze dokunmayın ve bir şey sürmeyin.

botoks bazı durumlarda zararlı olabilmektedir. Yan etkileri ile beraber zararları arasında, gıda zehirlenmesinde bahsetmek doğru olur. Botoksun bilinen yan etkilerinin arasında, felçten söz edilebilir.

Bilinçli kullanım ile, botoksun yararları kaslarda zayıflamayı engellemesi de bulunmaktadır. Botoksun yararlarının içerisinde, çizgilerin düzeltilmesi, yüzde meydana gelen kırışıklıkların düzeltilmesidir. Çalışma şeklini: botoks ile kaslara, sinirler aracılığı ile gönderilen sinyaller, ulaşmadan önlenmektedir. Bu durum, botoks uygulanmış olan kas da, bundan sonra kırışıklık oluşmasına bir müddet müsaade etmeyecektir. Genel bir şekilde, uygulamanın yapılmasında gerekli olan bölgeler, alın bölgesi ile göz çevresidir

Detaylar için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü