Botoks etkisi ne kadar sürer?

Botoks etkisi ne kadar sürer hakkındaki sorularınız ve  Belma Kapılı Klinik’te hayalinizdeki görünüme ve konfora kavuşmak için 0505 068 33 48 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Botoksun etki süresini belirleyen etkenlerden bir tanesi dozdur. Botoks dozu hastanın kas kuvvetine göre ayarlanmalıdır. Bunun için de uygulama öncesi uzman bir göz tarafından hastanın kas kuvveti iyi değerlendirilmeli ve doz ayarlaması yapılmalıdır. Zira botoks dozu önemi için “iki ucu keskin kılıç” tanımlaması yapılabilir. Hastada tüm kırışıklıkları yok etmek ve uzun etki süresi elde etmek kaygısı ile yüksek doz botoks uygulaması yapılırsa “ifadesiz ve donuk” bir yüz ortaya çıkabilir. Bu sebep ile hastaya özel çözümler üretilmelidir.

Kas kuvveti Botoksun etkisinin ne kadar süreceğini belirleyen önemli faktörlerden birisidir. Uygulama yapılan kas (kaş arası, alın, göz çevresi vs) ne kadar kuvvetli ise botoksun etkisi o kadar kısa sürecektir. Bu kaslar zaman içerisinde zayıflatılıp, hacim ve güç olarak daha makul seviyelere getirildiğinde botoks etki süresi de uzayacaktır.

Zayıf kaslar, güçlü kaslar gibi botoksa karşı savaşamaz. Bu nedenle, güçlü kasları olan hastalar ilk başlarda genellikle üç ayda bir takip randevusu alırlar. Bu sayede güçlü bir kas gücü ile savaş sonrasında normal seviyelere gelen kaslar rutin 4-6 aylık Botoks uygulama periyoduna geçebilirler.

Bir diğer konu da kas hacminin büyük olması. Hacimli kaslar Botoks’u küçük kaslardan daha hızlı metabolize eder, parçalar. Bazı kişilerde kaş arasında sanki bir kitle gibi görünen, kuvvetli kaş çatmaya bağlı olan çıkıntılı görünümün sebebi hacmi büyümüş kaslardır. Bu kişilerde botoksun etki süresi normal kas hacmine sahip olanlara göre daha kısa olacaktır.

Botox düzenli yaptıran hastalarda zaman içerisinde botoks etki sürelerinin uzadığı görülür. Düzenli botoks sonrasında kaslar istenen hacim ve güce ulaştıklarından Borox etki süresi bazı hastalarda yıllar içerisinde dokuz aya kadar uzayabilmektedir.

Botoks uygulaması kolay görünen ancak ciddi bir deneyim ve anatomi bilgisi gerektiren bir “doktor uygulamasıdır”. Kişiye özel botoks dozu ve uygulama bilgisi başarılı sonuç için önemlidir. Google araştırmalarınızda “botoks yaptırıp pişman olanlar”, “botoks yaptıranların şikayetleri”, “botoks öncesi ve sonrası görüntüler”, “botoks yaptıranların yorumları” başlıklı kötü botoks hikayelerden birisine konu olmamak için Botoks tedavinizi mutlaka konuda uzman bir doktora yaptırmanızı öneririz. Bu sebep ile araştırmalarınızı “botoks yapanlar” değil de “Botoks yapan doktorlar” şeklinde yapmalısınız.

Botoks soğuk zincirde muhafaza edilmelidir. Soğuk ortamı terk ettikten sonra, botoks etkisi azalır veya yok olur. Ülkemizde Botoks tedavi kapsamında olan bir ilaç statüsünde olduğundan sadece doktor satışı mevcuttur. Yani doktor olmayan kişiler legal koşullarda botoks temin edemez, ediyorlar ise de illegal koşullar ve saklanma koşulları bilinmeyen yollar ile temin edilmiştir. Doktor teminine sunulan botokslar özel saklama ve nakil koşullarında doktora ulaşır. Bu sebepten illegal koşullarda merdiven altı koşullarda, kuaförlerde, güzellik salonlarında yaptırılacak “en ucuz botoks” uygulamalarında bu riskler de göz önüne alınmalıdır.

Bazı kişilerin metabolizma hızı diğerlerinden yüksektir. Örneğin sporcularda yoğun kas aktivitesine bağlı olarak yüksek bir metabolizma hızı mevcuttur. Bu nedenle, sporcuların bedenleri, sporcu olmayanların bedenlerinden daha hızlı yaralanmaları gidermek için çalışmaya başlar.   Atletizm gibi ağır spor yapan ve sık spor yapan hastalardan daha yüksek metabolizma oranına sahiptir. Botoks uygulamalarını yabancı bir istila olarak kabul edip parçalamak için çalışır. Bu nedenle sık ve düzenli  spor yapanlarda Botoks etkisi daha kısa sürebilir.

Detaylar için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü