Burun estetiği iyileşmesi uzun sürer mi?

Burun estetiği iyileşmesi uzun sürer mi hakkındaki sorularınız ve  Belma Kapılı Klinik’te hayalinizdeki görünüme ve konfora kavuşmak için 0505 068 33 48 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Burun estetiği (rinoplasti), günlük rutininize hızlıca dönmenizi sağlayan pratik aynı zamanda kompleks bir cerrahi işlemdir. Ameliyatı için  deneyimli bir estetik cerrah tercih eden çoğu hasta, operasyon sonrası ilk toparlanma sürecinin ne kadar kısa olduğuna şaşırmaktadır.

Hastalar, burun estetiği sonrasında genellikle hafif bir ağrı ve sızı hissederler. Bazı hastalar yalnızca şişmiş yüz ve burun dokularından kaynaklanan burun tıkanıklığından, şişlikten ve yüzde ortaya çıkan morarmadan şikayetçidirler. Rinoplasti, yüz estetiğinizi dönüşüme uğratabilecek ve solunum problemlerinizi ortadan kaldırabilecek, güvenli ve oldukça popüler bir ameliyattır.

Çoğu ameliyatta olduğu gibi burun estetiği sonrası iyileşme süreci, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. İlk toparlanma süreci, genellikle 1 hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Bu süre  işten veya okuldan çok fazla geri kalmamanız konusunda kolaylık sağlar. Ameliyat öncesi mümkün olduğunca rahatla olun. Ameliyat sonrası ise, doktorunuz önerilerini dikkate alın. Başınız yüksekte uyuyun, burnunuza buz uygulayın ve favori televizyon programınızı bolca izleyin. İlk haftanın sonunda (bazen 2. haftanın sonunda) hastalar genellikle sonuçlardan memnun olduklarını belirtirler.

Burun estetik ameliyatları yapılacak operasyona bağlı değişmektedir. Septum eğriliği ya da farklı sorunları yoksa operasyon 2-2,5 saat sürebilmektedir. Sadece burun ucu şekillendirilecekse bu işlem daha da kısalmaktadır. Ancak burun estetiği ile birlikte burun içinde bir deformite, sekonder cerrahi denilen daha önce ameliyat olmuş hastaya, kaburga kemiklerinden yeniden burun yapmak gibi komplike cerrahilerin süresi 6-7 saate kadar sürebilmektedir.

Burun estetik ameliyatlarında kullanılan açık teknik de burun delikleri arasında küçük bir kesi ile açılarak gerçekleştirildiği için, burun estetiği sonrası burnunuzun bu kısımda çok hafif bir iz kalma ihtimali bulunmaktadır. Yara iyileşmesi kişiden kişiye değiştiği için bu iz herkeste aynı gözükmemektedir. Kapalı teknikle gerçekleştirilen ameliyatlarda ise dışarıdan görülebilen bir iz bulunmamaktadır.

Burun estetik ameliyatlarda travmanın şekline göre bazen hiç morarma yaşanmamaktadır. Yapılacak işleme göre yaşanan şişlik ve morarma değişebilmektedir. Morarmalar 1 hafta içinde sararmaya başlayarak gözle görülmeyecek hale gelir. Ameliyattan sonraki 2. gün genellikle şişlikler ve ödem en üst seviyede olur. Hastaların çoğunluğunda ödemin büyük kısmı 1 haftada geçerken, ödemin az bir kısmı 3 aya kadar sürebilmektedir.

Burun estetiği iyileşmesi uzun sürer mi hakkında detaylar için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü