Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler başlıca şunlardır;
Burun estetiği ameliyatı süreci kadar sonrası da oldukça önemlidir, ameliyat sonrası süreçte özellikle silikon yaprakçıklar çıkana kadar hem dinlenme anında hem de uyumak için kişilerin mutlaka çift yastık kullanmaları gerekmektedir. Aynı zamanda başın dik tutularak yatılması ödem oluşmasını önler. Bu nedenle hastalar mutlaka çift yastıkla başları dik yatmalıdır.
Birkaç gün boyunca silikon yaprakçıklar olduğu için burun tıkanıklığı görülebilir ve hastalar hem burun hem de ağızlarından birlikte nefes alırlar. Bu da ilerleyen süreçte ağız kuruluğuna yol açar. Ağız kuruluğunu ve dudaklarda çatlamaları önlemek için bol bol sıvı tüketilmelidir. Ancak su tüketilirken yavaş yavaş içilmeye özen gösterilmelidir. Dudak ise nemlendirici ile nemlendirilmelidir.
Ameliyat sonrası aşırı yüz mimikleri ve gülmekten kaçınılmalıdır.
Burun estetiği sonrası hastaları en çok endişelendiren durumların başında kanamalar gelmektedir. Ancak ameliyat sonrası burundan pembe sıvı şeklinde akıntıların olması normaldir. Ancak eğer ki burnunuzdan gelen akıntı kan renginde ise ve yoğunsa mutlaka doktorunuza hemen başvurmanız gerekmektedir. Operasyon öncesi böyle bir durum öngörüleceği için doktorunuz sizi bu konu hakkında mutlaka bilgilendirecektir. Olası kanamalar içinse bekleme yapmamanız çok önemlidir.
Ameliyat sonrası ön dişlerde geçici bir sızı veya ağrı hissedilebilir. Bu durum zaman içinde kaybolur. Ameliyat sonrası ilk günlerde yumuşak bir diş fırçası kullanılmalı ve ön dişler nazikçe fırçalanmalıdır.
Burun cildi burun estetiği sonrası hassas olmaktadır. Bu nedenle korumak gereklidir. Güneş ışığı burun cildinde tahrişlere yol açabileceği için mümkün olduğunca burnu güneş ışınlarından korumak gereklidir.
Ameliyat sonrasında buruna konulan alçı ya da splintlerin düşmemesi için yüzün suyla temas etmemesi gerekir. Aynı sebeple buharlı ortamdan kaçınılmalıdır ve banyo sırasında dikkatli olunmalıdır. Bir süre sauna ve hamamdan uzak durulmalıdır.
Ameliyat sonrası iki hafta tütün ve alkol ürünleri tüketilmemeye özen göstermelidir
Ameliyat sonrası bir hafta lens takılmamalı, en az üç ay süresince gözlük kullanılmamalı ve sonrasında mümkünse hafif ve ince çerçeveli gözlük kullanılmalıdır.
Burun estetiği olmuş hastalar için kafa basıncı ve kan basıncı oldukça önemlidir. Spor yapmak kan basıncını artırdığı için en az 2 hafta boyunca spordan uzak durmalısınız. Bu süreçte hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Ayrıca günlük yaşamda da kendinizi yoracak işlerden kaçınmalı özellikle başınızı öne eğmemeye özen göstermelisiniz.
Yapılması gerekenleri doğru ve zamanında uyguladığınızda burun estetiği şikayetlerinin oluşması mümkün olmayacaktır. Unutmayın, kendinizi iyi hissetseniz de ameliyat sonrası sürecin doğru yönetilmesi ameliyat kadar önemli.

Detaylar için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

Menü