DERMABRAZYON | CİLT SOYMA | KİMYASAL PEELİNG

Derinin pürüzlü görünümü azaltmaya yönelik uygulanan mekanik soyma islemidir. En sik sivilcelerin biraktigi izlerin ve lekelerin azaltilmasi için uygulanir. Derinin yüzeysel tabakasi soyuldugunda, olusan yaranin iyilesmesiyle daha pürüzsüz, gergin ve taze bir deri tabakasi ortaya çikar.

Ameliyat, dermabrazyon uygulanacak bölgenin genisligine bagli olarak lokal ya da genel anestezi altinda yapilir. Lokal anestezi altinda yapildiginda kisi ayni gün evine dönebilir. Genel anestezi altinda ameliyat yapildiginda kisi ayni gün ya da ertesi gün eve dönebilir.

Ameliyati takiben rahatsizlik vermeyecek derecede hafif yanma hissi seklinde agri olabilir, ancak agri kesici ilaçlar ile rahatlikla kontrol altina alinabilir. Yaralarin iyilesip kapanmasi 5-10 gün sürer. Iyilesmis bir yara taze bir deri örtüsü ile kaplandiginda pembemsi renkte olur. Pembemsi renk zamanla soluklasir ve birkaç hafta içinde normal deri rengini alir.

Kimyasal peeling meyve asitleri. glikolik asit 15-30 ve 70 lik ,TCA gibi maddelerle yapılır.

15 dk uygulama sonrası hafif kızarıklık oluşmakta ve 3-4 seyans tekrarlamak gerekir.Cilt lekeleri ciltteki düzensizlikler ve ince kırışıklıklar için güzel bir tedavidir.

Menü