DIŞ DUDAK ESTETİĞİ

Kadın cinsel organlarında doğuştan olan şekilsel farklılıklar ya da yılların ilerlemesiyle ortaya çıkan normal değişiklikler ve vajina estetiği birçok kadında psikolojik rahatsızlığa, mutsuzluğa ve komplekse yol açabilir. Böyle bir durum, kadının cinsel hayatını etkiler ya da kadının cinsel ilişkiye girmesine de engel teşkil edebilir. Vajina estetiği açısından büyük dudaklar ya da dış dudaklar, kadın cinsel organının yani vulvanın dışarıdan bakıldığında görünen kısmıdır. Dış dudakların şekli, büyüklüğü ve dolgunluğu ise estetik açıdan en göze çarpan faktörlerdir. Bazı genç kadınlarda bu dış anatomik yapıların bir kısmı ya hiç gelişmemiş, ya az gelişmiş, ya asimetrik olarak gelişmiş ya da fazla gelişmiş olarak karşımıza çıkar.

VAJİNANIN GÖRÜNÜMÜ,GERÇEKTEN CİDDİYE ALINMASI GEREKEN BİR PROBLEM Mİ?

Tahminlerinizin ötesinde, son derece ciddiye alınması gerekir. Vulva yani dış dudakların görünümü ile ilgili genel olarak rastladığım problem, ya aşırı dolgun ve etli olması ya da zayıf, yeterince dolgun olmamasıdır. Bu güne dek bu ikisinin dışında başka türlü probleme hemen hemen hiç rastlamadım. Görünüm açısından dış dudakların fazla dolgun olması, genelde doğuştan gelen yapısal gelişime bağlıdır. Dış dudakların dolgunluğuyla birlikte bazen genital bölgenin üzerindeki kasıklar arasında kalan üçgen şeklindeki pubis bölgesi de dolgun olur. Pubis bölgesinin dolgunluğu özellikle bikini giydiğinizde kendini gösteren, hoş olmayan kötü bir görünüm oluşturur. Büyük dudakların dolgunluğu, vajinanın aşırı terlemesine, terlemeye bağlı olarak kötü kokmasına, vajina salgılarının birikerek mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlamasına, bu yüzden kadının erkek karşısında kendini kötü hissetmesi gibi psikolojik problemlere de neden olur. Diğer taraftan kadının kıyafet seçiminde de kısıtlama oluşturması, dilediği şekilde bikini, pantolon ya da iç çamaşırı giyememesi de ayrı bir sorun olur. Dolgun olan büyük dudakların, lokal anestezi altında uyuşturularak ya da gerektiği durumlarda genel anestezi altında küçültülmesi gerekir. Ben küçültme işlemini ya içeride dolgunluğa neden olan yağ dokusunun liposuction ile yağ aldırma yöntemiyle ya da deride de fazlalıklar varsa fazlalık deri ile birlikte fazlalık dokuların kesilip çıkararak yapıyorum. Dış dudakları dolgun olan kadınların genelde pubis bölgesi de dolgun olur. Eğer pubis bölgesinde yani kasık üçgeninde de dolgunluk varsa bu bölgeye de liposuction uygulandığında sonuç daha da çarpıcı olur.

KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Vajina dış dudak küçültme ameliyatlarını, bu tür şikayetleri hisseden, ergenlik döneminin bitmesiyle genital organların şekillenme süreci tamamlanmış olan kadınlarda uygulamak mümkündür. Hastanın çocuk doğurup doğurmadığının ya da o güne kadar cinsel ilişkiye girip girmediğinin hiçbir önemi yoktur. Çünkü kızlık zarı vajinanın girişinde yer alır ve dış dudaklar ise vajinanın dışında kaldığı için bu işlem kızlık zarına zarar vermez. Vajina estetik ameliyatının, hamile kalmaya, hamileliğin sonunda normal doğum yapmaya, cinsel ilişkiye girmeye ve orgazma hiçbir engeli yoktur. Yani bu ameliyatın ardından isterseniz hamile kalabilir, normal doğum yapabilirsiniz. Orgazm durumunda da bir değişiklik olmaz. Vajina dış dudak estetiği, aktif cinsel hayatın başlamadığı genç kızlarda da yapmak mümkündür. Son derece basit ve iyileşmesi uzun zaman almayan dış dudakların ihtiyaca göre küçültülmesi, yeniden yapılandırılması, cinsel hayat öncesi özgüven kazanılmasını sağlayarak vajinusmus gibi cinsel hayatında problem yaratabilecek kadının korkulu rüyalarını da sona erdirir.

VAJİNA DIŞ DUDAK AMELİYATI

Vajina estetik operasyonu yaklaşık 1 saat kadar sürer. Ağrılı bir ameliyat değildir. Aynı gün normal hayatınızı sürdürebilecek ölçüde iyileşebilirsiniz. Tek başına liposuction işlemi uygulanmışsa deri üzerinde 1-2 mm lik kesikler 1 hafta içinde kendi kendine iyileşir. Deri ile birlikte yağ dokusunu küçülttüğüm ameliyatlarda kendi kendine eriyen dikişlerden kullanıyorum, bu sayede dikiş alma zahmeti ve stresi de hissetmiyorsunuz. Ameliyat yarası yaklaşık 7-10 gün içinde iyileşir. Cinsel organın temiz tutulması ve hijyene dikkat edilmesi dışında özel bir bakım gerektirmez. 2-3 haftalık iyileşme döneminin ardından cinsel hayatınıza da kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Vagina dış dudaklarının dolgunluğunu yitirmesini ise yaşın ilerlemesi sonucu yağ dokusunun azalmasına bağlı olarak ortaya çıkar. İçindeki yağ dokusu zayıflığı, görünüme doğrudan yansır. Dış dudakların küçük ve zayıf olması nadiren doğuştan olan yapısal gelişimle de ilgili olabilir. Dış dudakları dolgunlaştırmak için vücudun diğer bölgelerinden aldığım bir miktar yağı, dudaklar içine enjekte ediyorum. Enjekte edilecek olan yağları, karın, kalça, basen gibi yağ fazlalığı olan herhangi bir yerden, liposuction işlemi uygulayarak alıyorum ve vajina dudaklarının içine yağ enjeksiyonu yöntemi ile dolduruyorum. İşlem yaklaşık 1 saat kadar sürüyor, lokal ya da genel anestezi altında yapmak mümkün. Transfer edilen yağların kalıcılığı açısından çoğu zaman genel anestezi altında yapmayı tercih ediyorum. Yağ enjeksiyonu ile dolgu yapmak ağrılı bir işlem sayılmaz. Aynı gün normal hayatınızı sürdürebilecek kadar iyileşiyorsunuz.

AMELİYAT SONRASI İYİLEŞTİRME DÖNEMİ VE BAKIM

Cinsel organınızın temiz tutulması ve genel hijyen dışında özel bir bakım gerektirmez. İyileşme dönemi için gereken 15-20 günlük sürenin ardından cinsel hayatınıza da kaldığınız yerden devam edersiniz.

Menü