Dudak dolgusu

DUDAK DOLGUSU

Kullanılacak olan hazır hyalüronic asid enjeksiyonları ile dudak hacmindeki eksikliklerin giderilmesidir.  Kişiye özel tedavi olup, doktor ile hastanın ortak kararına göre yapılacak dolgu miktarı, kalıcılığı ve yapılacak alan belirlenir.

Dudaklar hiçbir zaman tek başlarına değerlendirilmemelidir. Ağız köşeleri, dudak üzeri sigara çizgileri, dudak mukoza nem miktarı , burun kenarı ağız arası (nasolabial) ve ağız kenarı çene arası oluklar (marionette) hepberaber değerlendirilmelidir. Kişinin ihtiyacına gore dudak hacimlendirmenin yanında ek kusurlara gore ek müdahaleler de gerekebilir.

Uygulanacak dolgu kalıcılığına göre seçilebilir.

İŞLEM ÖNCESİ

Kişinin dolgu yapılacağı alanlar belirlenir. Ayrıntılı tıbbi hikaye alınması, hasta muayenesi, kişinin beklentileri, işlem hakkında bilgilendirme, işlem öncesi fotoğraflama, işlem sonrası sonuçların beraber değerlendirilmesi yapılır. Tetkik gerektirmez.

İŞLEM

Topikal (yüzeysel) anestezikler işlemden önce 15-20 dakika önce uygulanır. Kişinin ihtiyacına göre gereken bölgelere mikroenjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Sıklıkla kullanılan dolgu maddelerinin içerisinde lokal anestezik maddeler vardır. Uygulama aşamasında ve sonrasında ağrı oluşumunu engellerler. İşlem yaklaşık 10-20 dakika kadar sürer.

İŞLEM SONRASI

İşlemden yarım saat sonra dudak ynkanabilir, yeme içme serbesttir. Dolgu uygulamasından sonra aynen uygulaması gibi uygulama bölgesinde kızarıklık, ekimoz veya şişlik olabilir.  Dudak bölgesindeki şişliklere biraz daha sık rastlanır Enjeksiyona bağlı ağrı, içeriğinin yoğun olmasından dolayı daha fazla olması beklenir ancak çoğu dolgu maddeleri lokal anestezik içerirler ve ağrı etkisi minimalize edilmiş olur. Kişi ertesi gün rahatlıkla işine gidebilir.

Menü