Epilasyon istenmeyen kıl ve tüylerin kalıcı olarak yok edilmesidir. Değişik cihazlarla yapılabilmektedir. Işık bazlı cihazlarla geçici sonuçlar alınırken lazerler kalıcı sonuçlar elde etmek mümkündür. 

Lazer epilasyon uygulamasında gönderilen enerji kıl folikülündeki melanin pigmenti tarafından absorbe edilir ve burada ısı enerjisine dönüşür. Kıl kökü tahribata uğratılarak  kılın beslenmesi engellenir. Lazer ışınları koyu renkli olan melanin pigmentine spesifik hasar meydana getirir. O yüzden açık tenli olup koyu renkli kıllara sahip kişilerde sonuçlar çok daha başarılı olmaktadır. Eğer kişi bronzlaştı ise cilt rengi melanin artışına bağlı koyulaştığı için yanık oluşma riski vardır.

İŞLEM ÖNCESİ

Lazer epilasyon öncesi en az 3 hafta önce kıllar iplik, cımbız, ağda vb. yöntemlerle kökten alınmamalıdır. Uygulama öncesinde kimyasal peeling gibi cildi soyma işlemleri uygulanmamalıdır ve en az iki hafta öncesinde bırakılmış olması gerekir. Seans öncesi ve sonrasında solaryum ve güneşe maruz kalınmamalıdır. Seansdan bir gün öncesinde tüyler tamamen sıfırlanmalıdır.

İŞLEM SONRASI

Seans sonrası hafif kızarıklık olabilir. Hamilelere uygulanmaz. Kişi rahatlıkla sosyal hayatına geri dönebilir. Uygulama alanlarının nemlendirilmesi ve güneşten korunması gereklidir. 17 yaşından itibaren epilasyon yaptırılabilir. Epilasyon sonrası %80 oranında azalma tedavinin başarılı olduğunu gösterir.

İŞLEM

Uygulama süresi yapılacak bölgeye göre  farklılık gösterir. İşlem yaklaşık 20-30 dakika kadar sürer. Tüylerin dökülme seyri uygulama yapılan sisteme ve bölgeye göre farklılık gösterirken iki seans arasında 30 gün olmalı. Seanslar çoğaldıkça seans aralıkları uzayabilir. Ortalama 4 ile 8 seans sürebilir. Açık renk tüy olan  bölgelerde sonuç alınamaz bu nedenle hasta doğru analiz edilmelidir.

Menü