Hollywood Yanağı Ameliyatı

Yüz şekli bildiğimiz gibi güzellik ve çekiciliğin en önemli kriterlerinden biridir. Bu sebeple altın oran dediğimiz çene, yanak ve yüzdeki diğer bölgelerin belirli bir oranda olduğu yüz şekli popülerdir. Altın orandaki en önemli kriterlerden biri de çene ve yanakların üçgen oluşturmasıdır. Böylelikle yüz daha genç, daha çekici ve estetik durur.Yanak estetiği veya bizim tekniğimizdeki ismi ile “Hollywood Yanağı” yüz konturunun köşeli ve yanaktaki yağ yastıklarının fazla olduğu yüzlerde yapılan üçgenleştirme prosedürüdür. ABD’de özellikle Hollywood yıldızlarının bir çoğunun yaptırdığı bu operasyon ile estetik anlamda çok tatmin edici sonuçlar alınmaktadır. Prosedürün literatürdeki ismi Bichektomy olarak da geçer.

Hollywood yanağı operasyonu yüzün dışında hiçbir iz bırakmadan sadece ağız içinden bir cm’lik bir kesi ile yanaktaki fazla yağ yastıklarının çıkarılması prensibine dayanır. Lokal anestezi altında yapılabilen ve yaklaşık 30 dk. süren son derece konforlu bir operasyondur. Basit gibi görünen bu operasyonda plastik cerrahin bu konudaki deneyimi kritik önem taşır. Kişinin yüz şekline göre alınacak yağ miktarının belirlenmesi, operasyon sonrası çene/yanak üçgeninin kişiye özel oluşturulması ve operasyon sonrası ağız içindeki dikişlerin hastayı rahatsız etmemesi plastik cerrahin bu konudaki tecrübesi ile doğru orantılıdır.

Yanaktan yağ alma işlemi nasıl yapılır?

Yanaktan yağ aldırma ameliyatı iki farklı şekilde yapılabilir. Birincisi bichat yağ yastıkçığı dediğimiz yağ yastıkçıkları yanak içerisinden, ağız kısmından yapılan minik kesilerle çıkarılıp alınabilir. Ikinci olarak ise yanak liposuctionu dediğimiz şekilde yanak yağları alınabilir.

Bichat yağ yastıkçığı (bichat fat pad) yanakta çiğneme kasları üzerinde bulunan, yeri belli ve tamamen ayrı bir noktadır. Bu yağ yastıkçığını etrafındaki hiç bir dokuya zarar vermeden çıkarmak mümkündür. Çiğneme kaslarından ayrı olan bu kısmı çıkarmak için çok ince makaslar kullanılır. Ağız içerisinden yapılan bir iki cmlik kesilerle bu yastıkçıklar kolaylıkla çıkarılır.

Yağ dokusu çıkarıldıktan sonra eriyen ipler ile ağız içerisine kesi yapılan yere dikiş atılır. Bu dikiş oldukça etkisizdir. Hızla iyileşir. Yanaktan alınan yağ dokuları hastanın isteğine göre gerekirse elmacık kemikleri üzerine dolgu olarak yerleştirilir. Bişektomi olarak da bilinen bu yağ alma ve alınan yağlar ile dolgu yapma, kadınlar tarafından yüz şekli belirlemede en çok tercih edilen yöntemdir.

Menü