İÇ DUDAK ESTETİĞİ

Kadınlara yönelik cinsel organ estetiği içinde en sık yapılan ameliyatlardan birisi küçük dudak olarak da bilinen labium minus adı verilen vajina iç dudak küçültme ameliyatıdır. Bu işleme iç dudak estetiği ya da labioplasti denir. İç dudaklar, dış dudakların arasında yer alır. İnce deri kıvrımı şeklinde ve klitoris üst kısmından başlayarak, sağ ve sol taraflardan vajina girişinin arkasına kadar uzanır. Önden arkaya doğru giderek incelir ve vajina arkasına doğru yaklaştıkça belirsiz bir hal alır. Ortalama uzunlukları 4-6 cm., genişlikleri de 1-2 cm. olur. Şekil ve büyüklükleri kişiden kişiye, ırka ve yaşa göre oldukça değişken olur. Estetik görünüm açısından değerlendirilecek olursa, iç dudakların dış dudaklardan hafifçe taşması normal olarak kabul edilir.

VAJİNA İÇ DUDAK SARKMASI NEDEN OLUR?

Bazı kadınların cinsel organlarındaki iç dudakların sarkık, büyük ya da asimetrik olması cinsel organ görünümünü bozar. Çoğu kadında iç dudakların rengi de kenarlara doğru yaklaştıkça koyulaşır. Rengin koyulaşması, iç dudaklardaki deri fazlalıkları büyüdükçe daha belirgin olur. Bu da cinsel organda göze hoş gelmeyen bir görüntü oluşturur. İç dudaklardaki deri fazlalıklarının dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması tıbbi olarak önemli bir sorun olmasa da cinsel organın görünümünü bozarak kadını bu soruna çözüm arayışına iter. Doğuştan var olabilen ya da yaş ilerledikçe belirginleşen bu şekil bozukluğu, özellikle cinsel hayatı olumsuz yönde etkiler. Cinsel organ görünümünü hoş bulmayan kadınlar, özgüvenini yitirerek partnerine çıplak görünmek istemez, eşinden utandığı için genellikle karanlık bir ortamda sevişmeyi tercih eder ya da cinsel ilişki sırasında genital bölgesini saklamak için yoğun çaba harcar. Diğer taraftan, deri fazlalıkları aşırı büyük ise cinsel ilişki sırasında vajina içine sıkışarak kadının ağrı duymasına da neden olabilir. Vajina iç dudaklarının sarkıklığı, terleme sonucu oluşan vajina salgılarının bu bölgede birikmesi nedeniyle kötü kokuya yol açar, mantar enfeksiyonlarının gelişmesine zemin hazırlar. Bunların yanı sıra kadınlar, kötü bir görüntü oluşturduğu için dar pantolon, bikini ve bazı iç çamaşırlarını giymekten de mahrum kalırlar. Tüm bu sorunların toplamı, kadının zamanla özgüvenini yitirmesine, depresyona girmesine, cinsel yaşamdan soğumasına, hatta orgazm güçlüğü çekmesine bile neden olur.

KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Vajina iç dudak ameliyatı, iç dudak sarkması olan ve ergenlik döneminin bitmesiyle cinsel organların şekillenme süreci tamamlanmış olan her kadında uygulanabilir. İç dudakları küçültme ameliyatı olmak için çocuk doğurmuş ya da doğurmamış olmanın, o güne kadar cinsel ilişkiye girmiş ya da girmemiş olmanın hiçbir önemi yoktur. Kızlık zarı vajinanın girişinde olduğu için ameliyat olmak kızlık zarına zarar vermez. Yani cinsel deneyimi olmayan kişilerde de hiçbir sakıncası olmadan rahatlıkla uygulanabilir. Bu ameliyat, hamile kalmak, doğum yapmak, cinsel ilişki ve orgazm açısından herhangi bir engel oluşturmaz.

VAJİNA İÇ DUDAK KÜÇÜLTME (LABİOPLASTİ) AMELİYAT

Ameliyat genelde lokal anestezi altında yapılır. Hasta kendisini psikolojik olarak daha rahat hissedecekse derin uyku ya da genel anestezi de tercih edilebilir. Ameliyat sırasında iç dudakların sarkan fazlalığı kesilerek çıkarılır, dış dudaklar ile hemen hemen aynı seviyeye getirilerek yeniden dikilir. Bu işlem, iç dudakların doğal kenarlarının bozulmasını istemeyen hastalarda kenarları koruyucu teknikler uygulanabilir. Bu arada iç dudakların şekli ile ilgili asimetri varsa düzeltilir. Klitoris üzerini örten deride fazlalıklar varsa, o fazlalıkları almak için deneyim gerektiren özel tasarımlar uygulamak gerekir. Çoğu kişide bu işleme ihtiyaç duyulur.

AMELİYAT SONRASI İYİLEŞTİRME DÖNEMİ

Labioplasti operasyonu yaklaşık 40 dakika sürer. Hastanede kalmayı gerektirmez. Ağrı verici bir işlem değildir. Hastaneden çıktıktan sonra iyileşme dönemi içinde normal hayatınızı sürdürebilirsiniz. Ameliyatı kendi kendine eriyen dikişler ile yaptığım için, dikişleri daha sonra aldırma zahmeti ve stresi olmaz. Özel bir bakım gerektirmez, sadece ameliyat bölgesinin temizliğine dikkat edilmesi yeterlidir. Yaranın iyileşmesi için gereken 15-20 günlük sürenin ardından cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Teknik olarak herhangi bir riski olmayan bu ameliyatın sonuçları oldukça memnun edici ve yüz güldürücüdür. Hem kadın cinsel organına güzel bir görünüm, hem de psikolojik durumda düzelmeyle birlikte özgüveni yeniden sağlayarak mutlu bir cinsel hayat kazandırır.

Menü