İzmit Göz Kapağı Estetiği

Üst ve alt göz kapaklarında sarkmalar ve torbalanmalar belirginleşmeye başlamış olan ve 35–40 yaş üzerindeki kişiler blefaroplasti operasyonu için adaydırlar. Başka ciddi sağlık problemi olanlar ile hipertansiyon, diyabet ve koroner kalp hastalığı bulunanlarda bu ameliyata karar verirken çok ihtiyatlı olmak gerekir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ehil ellerde yüz güldürücü sonuçlar veren göz ve göz çevresi gençleştirme operasyonudur. Göz kapağı ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılır. Operasyon esnasında hasta acı ağrı duymaz. Aynı gün hasta evine gönderilebilir. 3–5 gün arasında dikişler alınır. Hastanın evinde ilk 48 saati başı yüksekte olacak biçimde yatması tavsiye edilir.

Konu üst göz kapağı estetiği, alt göz kapağı estetiği ve göz çevresi estetiği olarak bütünsel yaklaşımla ele alındığında tatminkâr sonuçlar elde etmek mümkündür. Üst göz kapağında bağ ve kas dokusu onarımıyla fazla deri; alt göz kapağında fazla yağ miktarı ve deri alınır. Estetik Plastik Cerrahinin kaidelerine dayanarak yapılan özel dikişler ile iz belirgin olmayacak şekilde operasyon tamamlanır. Göz kapağı estetiği ile birlikte ihtiyaç varsa kaş kaldırma, alın germe ve yüz germe operasyonları da yapılabilir.

Estetik blefaroplasti ya da göz kapağı estetik ameliyatı en yaygın yapılan girişimlerden biridir. Göz kapaklarının altında zamanla yağ dokusu dışarı doğru bir çeşit fıtıklaşma yapar. Göz çevresindeki cildin esnekliğinin zamanla azalması ile bu durum daha belirginleşir.Yorgunluk, stres ve ilerleyen yaş göz kapaklarında kabarık ve pörsümüş görünüme neden olur. Göz altlarında belirgin torbalanmalar olduğu durumlarda bu yağ dokusunun çıkartılması yapılabilir, ancak genellikle de bu yağ torbalarının çoğunun korunup dışarı doğru sarkan yağ dokusu normal yerine getirilir. Genç yaştaki kişilerde de alt göz kapaklarında torbalanmalar olabilir. Göz kapağı estetiğinde ameliyat lokal anestezi altında yapılır. Kesiler alt göz kapağı kirpiklerinin hemen altından yapılır ve iyileştiğinde hemen hemen görünmez hale gelir. Belirgin torbalanma varsa yağ dokusu da çıkarılır veya normal yerine getirilir. Fazla deri bu kesi yerinden çıkarılır. Kesi ince dikişlerle kapatılır, dikişler 4-5 günde alınır veya kendiliğinden kaybolur.Blefaroplasti bazen fonksiyonel nedenlerle de gerekli olabilir. Eğer üst gözkapağında aşırı miktarda deri olursa, deri kirpiklerden öne çıkıp periferal görme azalmasına neden olabilir. Genelde görüş alanının yan ve üst kısımları bundan etkilenir, bunun sonucu araba kullanmak veya okumakta zorluk meydana gelebilir. Bu durumda, üst gözkapağı blefaroplasti uygulanır.

Menü