Meme Büyütme

Meme büyütme, meme şekil ve hacim bozukluklarında, meme boyut küçüklüğünde, iki memenin simetri bozukluğunda başvurulabilecek güvenilir bir yöntemdir.

Ayrıca meme kanser cerrahi sonrası, yeniden meme oluşturma ya da diğer meme ile simetri sağlanması konusunda  da sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon süresi yaklaşık 1-1,5 saattir.

Belma Kapılı Klinik’te hayalinizdeki görünüme kavuşmak için 0505 068 33 48 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Meme protezleri, meme şeklinde hazırlanmış balona benzer yapılardır. Yuvarlak ve anatomik denilen damla şeklinde olanları mevcuttur. Kadının memesindeki duruma uygun olarak bunlardan biri seçilir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Protez konulacak hasta 40 yaş üzerinde ise ameliyattan önce mamografi ve gerekirse ultrasonografi adı verilen radyolojik tetkikler yapılır. Her ameliyatın genel veya kendine özel riskleri vardır. Meme bölgesinde ödem ve ağrı ameliyat sonrası görülen şikayetlerdir. Ameliyata bağlı kanama ve enfeksiyon nadir görülen durumlardır.Bazı hastalarda ameliyattan sonra meme başlarında artan veya azalan duyarlılık ya da kesi çevresinde hissizlik oluşabilir. Bu genellikle geçicidir.

Meme büyütme yapılacak hastanın boyu, omuz genişliği, varsa sarkma oranı, göğüs kafesi genişliği ve hastanın isteği dikkate alınarak konulacak protezin büyüklüğüne karar verilir. Meme büyütme ameliyatı sırasında çeşitli boyutlarda olan ölçü protezleri ile karşılaştırma yapılarak kalıcı protezin boyutlarına karar verilir. Bu kararlar verilirken hastanın istekleri göz önüne alınmaktadır.

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Protez göğüs kası arkasına konmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Ameliyat sonrası memeye sütyen veya sargı uygulanır. Erimeyen dikişler varsa 10-12. gün alınabilir. Eriyen dikişlerde dikiş alınmasına gerek yoktur. Erken dönemde şişlik olabilir , meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 haftadan sonra protez yerine yerleşir ve meme normal olarak işlevini kazanır. Hastaya 2 ay ağır sporlardan (zıplama-koşma gerektiren) uzak durması önerilir. Protezle meme büyütme ameliyatı, genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını ve psikososyal yapısını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır.

Detaylar için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

 

Menü