Jinekomasti ameliyat süreci nasıldır?

Jinekomasti ameliyat süreci nasıldır hakkındaki sorularınız ve  Belma Kapılı Klinik’te hayalinizdeki görünüme ve konfora kavuşmak için 0505 068 33 48 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Jinekomasti, erkelerde çeşitli nedenlere bağlı olarak iyi huylu meme büyümesi olarak tanımlanır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda ülkemizde, her 3 erkekten birinde jinekomasti görülmektedir. Jinekomasti bir hastalık değil, görünüş bozukluğudur. Genellikle ergenlik döneminde görülmekle birlikte bebeklik ve yaşlılık dönemlerinde de ortaya çıkabilir. Ergenlik çağında görülen jinekomasti sorunu kendiliğinden geçebilir. Bu sorunun uzun süreli görülmesi ise mutlaka tedavi edilmeyi gerektirir. Jinekomasti her ne kadar sağlık sorunu olmasa da erkelerde öz güven eksiğine, çeşitli psikolojik sorunlara ve sosyal ortamdan uzaklaşmaya neden olur.

Erkeklerde görülen jinekomasti sorunun belirtileri göğüslerde hassasiyet olması, ağrı, normalden fazla şişlik olması ve tek veya iki meme ucundan sıvı gelmesi şeklindedir.

Jinekomasti sorunun çoğu zaman kendiliğinden geçmesi beklenir. Eğer 3 yıl sonunda geçmeyen meme büyüklüğü sorunu varsa, altında yatan neden araştırılmalıdır. Altında yatan tespit edilip tedavisi sağlandığında, çoğunlukla meme büyümesi sorunu da ortadan kalkar. Jinekomasti tedavisi için birden fazla seçenek mevcuttur.

Jinekomasti sorunun kesin olarak çözülmesi için cerrahi müdahale gerekir. Ameliyat tedavisi ise jinekomasti türüne göre değişmektedir. Jinekomastinin türleri sert meme dokusunun fazla olmasına bağlı olarak gelişen, yağ dokusunun fazla olmasına bağlı olarak gelişen hem sert meme dokusu hem de yağlanmaya bağlı olarak gelişen ve memede fazla deri olması nedeniyle gelişen meme büyümesi olarak dört grupta incelenebilir.

Sert meme dokusundan kaynaklan jinekomasti sorunu varsa, doktorlar tarafından açık ameliyat tercih edilir.

Yalnızca yağ dokusundan kaynaklanan jnekomasti varsa liposuction yani yağ alma yöntemi ile tedavi sağlanır.

Hem sert meme dokusu hem de yağlanma sebebiyle meme büyümesi sorunu varsa açık ameliyat ve yağ alma operasyonları birlikte uygulanır.

Deri fazlalığından kaynaklanan jinekomasti varsa yine cerrahi müdahale yapılacaktır.

Ameliyat süresi, uygulanacak yönteme ve meme büyümesi nedenlerine göre değişmekle birlikte ortalama olarak 2 saat sürer. Açık ameliyatta hastanın göğüs bölgesinin alt kısmından minik kesiler yapılır ve fazla olan deri ve meme dokusu alınır. Ardından dikişler ile kesiler kapatılır ve ameliyat tamamlanır. Liposuction yönteminde ise lazer ya da vaser yöntemi kullanır ve memede bulunan fazla yağ dokusu, ince kanüller yardımıyla alınır. Her iki yöntemden sonra da hastalara az da olsa dikiş atılacaktır. Ameliyatlar genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir ancak açık ameliyatta bazen genel anestezi uygulanabilir.

Genel anestezi uygulanan hastaların ameliyattan hemen sonra bir gün hastanede kalması gerekir. Lokal anestezi ile yapılan ameliyatlarda hastalar aynı gün içinde evlerine taburcu edilir.

Detaylar için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

 

Menü