Jinekomasti sonrası spor yapılabilir mi?

Jinekomasti, her yaşta erkekte görülebilen, herhangi bir nedenle erkek meme dokusunun aşırı büyümesi olarak tanımlanır. Çoğu zaman bir sağlık tehlikesi belirtmemekle birlikte, sosyal yaşam içerisinde psikolojik olarak yıpratıcı etkileri bulunmaktadır.

Jinekomasti, erkek nüfusunun yüzde 40-60‘ında gözlenen bir sorundur. Erkeklerin vücutlarını kadınlaştırdığı için, ruhsal durumlarını kötü yönde etkiler. Jinekomasti, sıklıkla vücuttaki östrojen (kadınlık hormonu) seviyesinin yükselip testosteron (erkeklik hormonu) seviyesinin düştüğü durumlarda ortaya çıkar.

Daha fazla bilgi için 0505 068 33 48 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Jinekomasti belirtileri arasında meme bezinin sert olması ve büyümeyerek düğme gibi kalması, meme boyutlarının farklı olması, memede kadın göğsüne benzer şekilde büyüme hatta ileri düzeyde sarkmalar olması sayılabilir.

Jinekomasti ameliyatı öncesinde ilk olarak Jinekomasti’nin sebebi anlaşılmalıdır. Hastada hormon bozukluğu olduğu düşünülüyorsa öncelikle bir Endokrinoloji uzmanı tarafından değerlendirilir. Hormon tetkikleri yapılır. Eğer bir bozukluk varsa buna yönelik tedavi uygulanır.

Jinekomastı ameliyatı sonrası sizi rahatsız edecek ağrılar, hareketlerinizi kısıtlayacak evreler geçirmezsiniz. Vücudunuzun enfeksiyon kapmaması adına 1 haftalık antibiyotik tedavisi gerekebilir.

İlk 24 saat dinlendikten sonra, çok fazla ağır kaldırmamak koşulu ile gündelik yaşamınıza hatta işinize geri dönebilirsiniz. Jinekomasti ameliyatı sonrasında, ameliyat bölgesinde yara açılmasını önleyebilmek adına 6 hafta süre ile spor aktiviteleriniz kısıtlanacaktır. Hafif tempolu yürüyüşleri tercih edebilirsiniz.

Doktorunuzun onayını aldıktan sonra spor yapmaya devam edebilir, vücut geliştirme aktivitelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Uygulamadan 3 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Üzerinizde çıkarmadan kullanacağınız korse olacaktır. Banyo yapma süreniz 15 dakikayı geçmemelidir. Korsenin düzgün kullanımı, ameliyatın başarısı kadar önemlidir.

Jinekomasti operasyonu sonrasında;

  • Ameliyat sonrasında göğüsler eşit, düz ve genç görünür.
  • Meme başında görünmeyen bir iz olur.

Detaylar için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü