KARIN GERME

Karın Germe, fazla olan karın derisinin ve yağ dokusunun uzaklaştırılması, alttaki kasların sıkılaştırılması ile elde edilen düz karın elde etme yöntemidir. Bu yöntemle aynı zamanda doğum sonrası oluşan göbek altı çatlaklarından kurtulmak da mümkündür. Hem kadın hem de erkek için uygulanabilir.

KİMLER KARIN GERME AMELİYATINA UYGUNDUR?

Karın germe kilo verme ameliyatı değil kontür düzeltme ameliyatıdır. Karın dokusunda fazla cilt sarkması, fazla yağ dokusu olması gereklidir. Doğuma bağlı karın kaslarında gevşeme, göbek altı hizada deri çatlakları, kilo vermeye rağmen sarkan ve gitmeyen karın yağ dokusu varlığı uygun adaylardır. Gebelik düşünen adayların ameliyatları gebelik sonrasına ertelenmesi önerilir.

AMELİYAT ÖNCESİ

Kişi hakkında detaylı medikal bilgi ve karın muayenesi yapılacak. Kullanılan ilaçlar, ek hastalıklar, geçirilmiş cerrahi hikaye ve gebelik hikayesi öğrenilecek. Karın ölçümleri yapılacak ve gerekli fotoğraf çekimleri yapılacaktır.

AMELİYAT

Genel anestezi altında yapılır. Emboli çorapları uygulanır. Bikini bölgesinde kalan, her iki leğen kemiği arası boydan boya uzanan lineer ve iç çamaşırı eğimi olan kesi ile başlanır. Fazla olan deri ve yağ dokusu çıkarılır ve alt tabadaki karın kasları sıkılaştırılır. Ameliyat süresi 2-3 saattir. Dren yerleştirilir. Uygun pansuman ve özel korse giydirilir.

GÖBEK DELİĞİ YER DEĞİŞTİRİR Mİ?

İki tip karın germe vardır. Mini karın germe ve tam karın germe olarak. Mini dediğimiz ameliyatlarda göbek deliği yer değiştirmez, eski halinde kalır sadece kasık üstü bölgeden daha az kesi ile fazla olan yağ ve cilt çıkarılır. Tam karın germe ameliyatında ise göbek deliği yuvarlak olarak çıkarılır ve karın gerildikten sonra yeni yerine,tekrar açılarak yerleştirilir.

AMELİYAT SONRASI

Beslenme birkaç saat sonra başlar. Beslenme sonrası hasta mobilize edilir. Hafif eğri yürümeniz gerekir. Drenleriniz birkaç gün içinde çekilir. birkaç gün hastane yatışı gerekir. taburculuk sonrası banyo izni verilir. eve gidince hafif işler yapılabilir. İşe dönme ise yaklaşık 10-14 gün içinde olur. Korse 1 ay sürekli kullanılır. Ağır aktiviteler ve spor 1 ay sonra yapılabilir.

HANGİ AMELİYATLAR EŞLİK EDER?

Daha güzel bir karın kontürü elde etmek için yağ çekme(liposuction) sıklıkla eşlik eder. Karın dokusuna , her iki basenlere, yan yağ yastıkçıklarına, sırtına yapılabilir. Aynı seans da meme cerrahiside kişinin şikayetlerine göre eklenebilir.

YAN ETKİLERİ

Genel anesteziye ya da ameliyata bağlı istenmeyen etkiler olabilir. Karın dokusu gergin olacağı için yara yeri iyileşme problemleri görülebilir. Estetik ameliyatlarında en sık emboli görülen cerrahi işlemdir. Bu yüzden ameliyat öncesi ve sonrası doktorunuzda etkili iletişim halinde olmalısınız. Kesi izleri kalıcı olacaktır ancak çamaşır hizası içerisine yerleştirilir ve iz tedavisi doktorunuzla beraber size uygulanacaktır.

AMELİYAT SONRASI GEBELİK DÜŞÜNÜLEBİLİR Mİ?

Ameliyata yakın  gebelik planı varsa ameliyatı gebelik sonrasına ertelemekte fayda vardır. Ancak tam iyileşme sağlandıktan sonra (1 yıl) gebelik düşünülebilir.

SONUÇ

Kişi özgüvenini arttıran ve fiziksel aktivitelerini kolaylıkla yapmasına sebep olan, memnuniyeti yüksek bir ameliyattır.

Menü