Kepçe Kulak Ameliyatı İyileşme Süreci Hakkında bilgi almak için bizleri takip ediniz.

Kepçe Kulak Nedir?

Kulakların kafadan dışarı doğru olması gerekenden daha dik şekilde uzanmaları ve özellikle karşıdan ya da arkadan bakışta belirgin olarak görülmeleri “kepçe kulak deformitesi” olarak adlandırılmaktadır. Toplumda farklı derece ve farklı tiplerde olmak üzere yaklaşık %5 oranında görülen bu durum tek ya da her iki kulakta birden izlenebilmekte ve herhangi bir sağlık sorununa neden olmamasına karşın önemli psikolojik sıkıntılara yol açabilmektedir.

Erken yeni doğan dönemi dışında tedavisi cerrahi gerektiren kepçe kulak deformitesinin düzeltilmesi amacı ile yapılan ameliyatlar “Otoplasty (otoplasti)” olarak adlandırılırlar.

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasty) Kimlere Yapılır?

Otoplasti kulak şeklinden memnun olmayan herkese yapılabilmektedir. Hastaları rahatsız eden kulak büyüklüğü ve kepçe olması (antiheliks yokluğu ya da zayıflığı ve kavum konka hipertrofisi ) gibi patolojiler çeşitli otoplasti teknikleri ile doğal ve hastayı memnun edici sonuçlar elde edilebilmektedir. Özellikle okul öncesi çocuklarda ortalama 5 yaş en ideal zamandır. Okulda kepçe kulağın dalga konusu olması çocuk psikolojisini oldukça olumsuz etkilemektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı İyileşme Süreci Hakkında bilgi almak web sayfamızı ziyaret ediniz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tek ya da çift taraflı olarak yapılan otoplasti ameliyatları için küçük çocuklarda her zaman genel anestezi tercih edilmekte büyük çocuklarda ve erişkinlerde ameliyat lokal anestezi ya da sakinleştirici ilaçlar kullanılarak (sedasyon) yapılabilmektedir.

 

Otoplasti ameliyatı için tanımlanmış çok sayıda farklı teknik ve yaklaşım mevcuttur. Bunların bir kısmı kıkırdaklara dikişler kullanılarak şekil vermek bir kısmı kıkırdaklar üzerinde şekil almalarını kolaylaştıracak zayıflatmalar yapmak bir kısmı da kıkırdakları kısman çıkartmak şeklinde uygulanmaktadır.

Kepçe Kulak Sorunu ve Tedavisi İşitme Kaybına Neden Olur mu?

Kepçe kulak sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerin en çok merak ettikleri soru şekil bozukluğunun ya da sonrasında yapılacak olan düzeltme ameliyatının işitme kaybına neden olup olmayacağıdır. Otoplasti ameliyatı kulağın dış kısmında var olan şekil bozukluğunun düzeltilebilmesi amacıyla yapılan bir ameliyattır. Kulağın duyma işlevini yerine getiren bölüme hiçbir şekilde müdahale edilmediği için işitme kaybı yaşanma ihtimali de söz konusu değildir.

Kepçe Kulak Ameliyatı İyileşme Süreci Hakkında bilgi almak için bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Bizleri sosyal medyadan takip ediniz.

Menü