KÖK HÜCRE

Kollajen, bağ dokumuzun fibroblast hücreleri tarafından üretilen ana yapı malzemesidir. Bağ dokusunu duvara benzetirsek kollajen bu duvarın tuğla taşları olmaktadır. Yıllar geçtikçe kollajen üretimi azalmaktadır. Cildin bu taşıyıcı ana madde yapımı azalmasından dolayı,  gevşeme kırışma gözenek gibi yaşlılık belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Kök hücre tedavisi ise gençlik aşısı olarak bilinen kişinin kendi hücrelerini kendine enjeksiyon yöntemidir. Kişiden doku örneği elde edilir, laboratuvar ortamında hücreler çoğaltılır ve kişiye tekrar enjekte edilir. Otolog kültüre fibroblast denilen bu yöntemle kişinin kendi dokusu ile kollajen üretimi arttırılarak ciltte gençlik tazelik dinamik bir yapı kazandırılmış olur. Ayrıca akne skarlarının tedavisinde de kullanılabilir.

Yaşlanmada önemli ölçüde frene basmamıza neden olur. O yüzden diğer gençleştirme yöntemleri ile kombine olarak kullanılması önerilir. Tek başına yeterli olmayabilir.

İŞLEM ÖNCESİ

Ayrıntılı tıbbi hikaye alınması, hasta muayenesi, kişinin beklentileri, işlem hakkında bilgilendirme, işlem öncesi fotoğraflama, işlem sonrası sonuçların beraber değerlendirilmesi yapılır. Ön hazırlık gerektirdiği için lokal anestezi altında sıklıkla kulak arkasından 0,5 cm lik doku örneği alınır. Alınan doku örneği laboratuvarlara gönderilir. Burada kendi fibroblast hücreleriniz özel şartlarda kültür ortamında çoğaltılır. Doku alınan bölge tek dikişle kapatılır. Yaklaşık 3-4 hafta sonra kişi elde edilen dokuların nakli için tekrar çağırılır.

İŞLEM

Elde edilen hücreler özel dolgu maddeleri içerisinde kolay enjekte edilebilen kıvamda gönderilir. İşlem dolgu uygulamaları gibi anestezi gerektirmez. Ofis şartlarında mikroenjeksiyon yöntemi ile enjekte edilir. İşlem yaklaşık 10-15 dakika kadar sürer. Kollajen üretimi ihtiyacı olan bölgelere uygulanır.

İŞLEM SONRASI

İşlemden yarım saat sonra yıkanabilir, yeme içme serbesttir. Kök hücre uygulamasından sonra aynen toksin uygulaması gibi uygulama bölgesinde kızarıklık, ekimoz veya şişlik olabilir. Enjeksiyona bağlı ağrı, içeriğinin yoğun olmasından dolayı daha fazla olması beklenir ancak çoğu dolgu maddeleri lokal anestezik içerirler ve ağrı etkisi minimalize edilmiş olur. Kişi ertesi gün rahatlıkla işine gidebilir.

Etkinliğinin görülmesi için zamana ihtiyaç vardır. Sıklıkla 2 ay sonra etkisini gösterir.

Menü