Botoks İle Ameliyatsız Kansız Terleme Tedavisi Sadece 10dk

Aşırı terleme ve terleme tedavisi günümüzde pek çok birey için ciddi bir sosyal problem oluşturmaktadır. Gerek iş yaşamında gerek normal yaşamda kişilerin kendine olan güvenlerini olumsuz etkileyen bir süreçtir. Aşırı terleme şikayetiyle yakınan pek çok hastamızdan, aşırı terleme nedeniyle toplulukta rahat hareket edemememek, insanların ellerini sıkamamak, kıyafet seçiminde özgür olamamak, istedikleri ayakkabıları rahatça giyememek gibi şikayetleri sıkça duymaktayız. Tüm bu şikayetlerin sonucunda yaşam kalitesinde ciddi sıkıntılar yaşanmakta buda kişilerin psikolojisini olumsuz etkilemektedir.
İşte bu noktada botoks terleme tedavisi için bize muhteşem bir seçenek sunmaktadır: Sadece 10dk lık bir uygulama ile terlemeden kurtulmak ve uygulama sonrasında hemen normal yaşama geri dönmek, hemde neredeyse hiçbir yan etki olmaksızın.

Terleme tedavisi için kullanılan botoks nasıl etki göstermektedir?

Botoks uygulama bölgesindeki sinir iletisini geçici olarak durdurur. Terleme bölgesine botoks yapılması ile o bölgede terlemeye sebep olan kolinerjik sinirlerin iletisi ve dolayısıyla terin üretilip dışarı atılması engellenir.

Botoks ile terleme tedavisi nasıl bir işlemdir?

Aşırı terleme olan bölgeye (el ayası, koltuk altı veya ayak tabanı) iyot-nişasta testi yapıldıktan sonra 10-15 noktaya toplamda 100-150 ünite botoks enjekte edilir. Özellikle koltuk altı terlemesi için işlem genellikle ağrısız ve son derece konforludur. El içi ve ayak tabanı terleme tedavisinde ise gerektiğinde ağrı kesici kremler veya sinir blokları ile ağrı kontrolü yapılmaktadır. İşlem sonrası herhangi bir ilaç kullanımı ve pansuman gerekmez, kişi normal yaşantısına devam eder.

Terleme tedavisi için kullanılan botoks ne zaman etki etmeye başlar?

Terleme tedavisi için kullanılan botoks 3-7 gün içinde etkisinin tamamen gösterir. Yeni 3-7 gün içinde uygulama bölgesinde terleme durur.

Botoksla terleme tedavisinin etkisi ne kadar sürer?

Botoks etkisini 6 ay içerisinde kaybeden bir ilaçtır. Ancak terleme tedavisi yaptığımız hastalarımızda özellikle birkaç uygulama sonrası etkinin 1 yıl kadar sürdüğünü görmekteyiz. Yani 10 dakikalık bir işlemle 1 yıl boyunca terlemeden kurtulmuş olursunuz.

Botoks terleme tedavisinin olumsuz yönleri nelerdir?

Botoksla terleme tedavisinin neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur. İşlemin yılda bir tekrarlanmasının gerekliliği bir dezavantaj olarak algılansada, diğer yöntemlerin yan etkileri ile kıyaslandığında 10 dakikalık ameliyatsız bir tedavi yöntemi için bu dezavantaj gözardı edilebilir.

Cerrahi yöntemle terleme tedavisinin olumsuzlukları nelerdir?

Botoksla terleme tedavisinde neredeyse hiçbir yan etki gözlenmez iken, cerrahi yöntemle tedavi edilen hastaların yaklaşık %84 lük bir kısmında tepkisel olarak vücudun başka bir bölgesinde kalıcı terleme artışı gözlemlenir. Bunun dışında cerrahi yöntemin hastane yatışı gerektirmesi, işlemin genel anestezi altında yapılması, daha yüksek bir maliyet gerektirmesi ve işlemden sonra küçükde olsa bir yara izi kalması diğer olumsuzluklar olarak sıralanabilir.

 

Botoks ile terleme tedavisi sonrası denize girebilirmiyim?

Botoksla terleme tedavisi sonrasında hemen o anda bile denize havuza girebilirsiniz. İşlemden hemen sonra tamamen normal yaşama dönmeniz için hiçbir engel yoktur.

Menü