LAZER LİPOLİZ

Vücut Kontür Düzeltme Ameliyatları ile ilgili herşey

Özel Kocaeli Akademi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yasin ÜNAL, kendisine sıkça sorulan ve Akademi Hastanesi’nde sıkça yaptığı vücut kontür düzeltme ameliyatları ile ilgili tüm merak edilenleri sizlerle paylaştı. İnsanların daha güzel görünme daha fit bir bedene sahip olma istekleri her zaman spor ve diyetle mutlu sonlanmamaktadır. Düzenli beslenmek ve spor yapmak elbette her insanın hayatında olması gereken sağlıklı yaşamın vazgeçilmez parçalarıdır, fakat daha güzel görünen bedene sahip olmak için herzaman yeterli olmamaktadır.

Özellikle bayanlarda doğumlar sonrası oluşan deformiteler ,aşırı kilo alıp vermeler sonucu oluşan bozukluklar spor ve diyetle giderilemeyecek ölçüdedir.Sonuç olarak bunların düzeltilmesi için cerrahi işlemlere ihtiyaç doğmaktadır.Bunlar 3 ana başlık altında liposuction ,lazer lipoliz ve karın,kol,bacak germe ameliyatlarıdır.
Op.Dr. Yasin ÜNAL’ın seçenekler arasında hastalara önerdiği yöntem ise Lazer Lipoliz. Hasta konforunu maksimize eden Lazer Lipoliz ilimizde sadece Özel Kocaeli Akademi Hastanesi’nde uygulanmaktadır.

LAZER LİPOLİZ

Klasik liposuction yöntemi mekanik travma yaratılarak yağların parçalanması ve yüksek negatif basınçla çekilmesidir ve ortalama 3-4 hafta morluk görülmesi beklenir. Bir ay korse kullanımı şarttır. Ağrılı olduğundan genel anestezi tercih edilir ve cilt dokusuna hiçbir katkısı olmadığı gibi citte dalgalanma, gevşeme ve ve pürüzlü bir görünüm bırakma ihtimali yüksektir. Lazer lipoliz kanülleri ise çok ince ve yuvarlak uçludur bu yüzden dokuya zarar vermez. Klasik liposuction kanülleri keskin uçludur ve yağ dokusunu rendeleme prensibiyle çalışır. Bu yüzden liposuction işlemi uygulamaya ekstra bir doku travması daha ekler ve komplikasyon oranı yüksektir.
Lazer lipoliz yağları etkilediği gibi cilt altındaki kolagen liflerin de kısalmasını sağlayarak ciltte sıkılaşma ve toparlanmaya neden olur. Yağ dokusu içindeki mikrodamarları büzdüğü için uygulama sonrası morluk görülme ihtimali minimumdur.Yağları eritirken damarlara ve sinirlere zarar vermez..Kanüller 0.6-1.2mm olduğundan vücutta iz kalmaz.

Hangi bölgelere uygulanır?

1-Bel – göbek – love handles denen simit hattı
2-Kol, gıdı ve jinekomasti denen erkek memesi yağlanması
3-Basen – popo altı banana hattı- diz içi- üst bacak içi – üst bacak ön yüzü
4-Baldır ve ayak bileği

Kaç aşamalıdır?

1-Hastanede uygunluk için test yapılması
2-Lokal anestezi
3-Yağ hücrelerinin patlatıp çekilmesi
4-Cilt gerginliğini arttırmak için süper ultrasonik lipoliz ve lazer selüliz çalışılarak deride maksimum sıkılaşma sağlanması
5-Korse giydirilmesi

Nasıl Uygulanır?

Uygulama için sedasyon ve local anestezi yeterlidir. Hastanın kendi isteğine bağlı olarak genel anestezi tercih edilebilir.

Yan etkileri nelerdir?

Kısa sürede geçen hafif bir ödem dışında rahatsızlık veren bir durum söz konusu değildir. Anestezik madde enjeksiyonunua bağlı olarak morluk görülebilir, 15-20 günde geçer. Bunun dışında ciddi bir yan etkisi ve riski yoktur.

Lazer lipoliz spor ve diyet alternatif midir?

Diyet ve sporun bölgesel yağ fazlalıklarından kurtulmada ve kalıcı şekil değişikliği yaratmada yeri yoktur.
Fazla Yağların Alınması Ameliyatı (Liposuction)
Fazla kilolardan kurtulmak için uygun diyet ve egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzı şarttır. Ancak, bu şartları yerine getiren kişilerde bile,kaybolmayan inatçı yağ birikimleri olabilir. Karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli yağ birikim bölgeleridir . Bu bölgelerdeki fazla yağlanma diyet ve egzersizle bir ölçüde giderilir , daha fazla egzersiz ve diyet bu bölgelerde incelme yerine vücudun genel metabolizmasının bozulması ile sonuçlanır.

 

Menü