Lazerle idrar kaçırma tedavisi

KADINLARDAKİ İDRAR KAÇIRMA SORUNU NEDEN ORTAYA ÇIKIYOR?

Kadınlardaki idrar kaçırma sorunu daha sıklıkla mesane boynunu destekleyen bağ dokusunun zayıflamasından kaynaklanıyor. En önemli faktör olarak genetik yapıya bağlı bağ dokunun iyi olmaması olarak düşünülebilir. Ayrıca yapılan doğumlar, ilerleyen yaş, aşırı kilo, menopoz, sigara bağımlılığı ve bazı hormonal yetersizlikler de bağ dokusu zayıflığını hızlandıran sebepler arasında.

HANGİ DURUMLARDA İDRAR KAÇIRMA SORUNU İÇİN LAZER ÇARE OLABİLİR?

Kadınlarda ‘Stres Üriner İnkontinens’ (SUİ) adını verdiğimiz öksürük, gülme, hapşırma gibi durumlarda karın içi basıncının artışına bağlı olarak gelişen idrar kaçırma sorununda lazer uygulaması yapılabilir. Ayrıca, yapılan bazı çalışmalarda mikst tipteki idrar kaçırmalarında da lazerin faydalı olduğu gözlendi.

LAZER UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Lazer uygulaması, hasta jinekolojik muayene masasında yatar pozisyondayken yapılır. İşlem son derece ağrısız, acısız olduğu için hiçbir şekilde anestezi gerektirmez. Cerrahi olarak yapılan bir kesi de yoktur. Vajina içerisine yerleştirilen (vajinal ultrason probuna benzeyen) CO2 lazer probu ile mesane boynu ve idrar kanalı boyunca verilen enerji sayesinde, bu bölgedeki kolajen ve elastik bağ dokusu uyarılıyor. Bağ dokusu uyarılması ile sıkılaşma sağlanmakta ve ayrıca bu bölgedeki bağışıklık sistemi de aktive olmakta. İşlem ortalama olarak 20-30 dakika kadar sürüyor. Diğer taraftan, aynı seansta vajinanın sıkılaşması ve gençleşmesi de sağlanabilmekte.

HANGİ DURUMLARDA LAZER UYGULAMASI ÇÖZÜM ÜRETMEZ?

Çok ileri düzey idrar kaçırma sorunu yaşayanlarda, farklı nedenlere bağlı idrar kaçırma sorunu yaşayanlarda, mesane veya rahim sarkması gibi anatomik sorunları olanlarda cerrahi veya diğer yöntemleri tercih etmekte fayda var.

VAJİNA İÇİ LAZER TEDAVİSİNİNCERRAHİYE GÖRE AVANTAJLARI NELER?

İşlemin kısa sürmesi, cerrahi bir kesi veya dikiş işleminin olmaması, hastalar için son derece kolay tolere edilebilir olması, anestezi gerektirmemesi, hafif- orta düzey stres üriner inkontinens ve mikst tipteki idrar kaçırmalarında oldukça başarılı olması ve aynı seansta boylu boyunca vajinal sıkılığın da sağlanabilmesi gibi avantajlı yönleri var. Aynı gün içinde hastanın kendi günlük hayatına devam edebilmesi de işlemin en önemli avantajları arasında.

TEK BİR UYGULAMA YETERLİ OLUYOR MU?

Bazen birden çok uygulama gerekebiliyor. Ancak hastalar için son derece rahat bir işlem olduğu için, bu durum çoğu zaman sorun oluşturmuyor.

VAJİNA İÇİNE UYGULANAN LAZERİN BAŞKA YARARLARI VAR MI?

Cinsel ilişki sırasında vajinal genişleme sorunu yaşayanlar için de vajinal CO2 lazer uygulamaları bir tercih sebebi haline geldi. Vajina içine uygulanan lazer sayesinde vajinanın sıkılaşması, gençleşmesi, yenilenmesi sağlanıyor ki bu işlem ‘vajinal rejuvenasyon’ olarak biliniyor. Diğer taraftan sık vajinal enfeksiyon geçirenlerde, cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşayanlarda ve özellikle menopoza bağlı vajinal kuruluk sorunu yaşayanlarda da vajinal lazer uygulaması ile iyi sonuçlar alınabiliyor.

Menü