Vücudumuzda özelliklede yüzümüzde çeşitli sebeplerle ve etkenlerle farklı tipde cilt lekeleri oluşabilir. Normal cilt renginden daha koyu ve belirgin şekilde oluşan bu cilt lekeleri bir takım estetik kozmetik problemlere sebep olmakta, hatta bazı kişilerin sosyal yaşamını da etkileyebilen bir takım psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu yüzden cilt lekelerinin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Melanin cildimize rengini veren pigment maddesidir. Cilt lekeleri melaninin miktarının fazla olduğu bölgelerdir. Melaninin fazlaca yüksek miktarlarda belli bölgelerde toplanarak cilt lekeleri oluşturması çeşitli sebeplerden kaynaklanır. Bu lekelerin bazıları doğumdan itibaren, bazıları ergenlikte, bir kısmı yaşlanmayla, bir kısmı ise güneş ve dış etkenler sonucu cildimizde oluşan hasarlardan kaynaklanmaktadır.

Lazer ile Leke Tedavisi

Bu amaçla bir çok lazer kullanılmaktadır. Kliniğimizde Q Switched Nd Yag lazer, Karbondioksit lazer ve Erbium Lazer kullanılabilmektedir. Her cilt lekesi tipi için ayrı bir lazer tedavisi gerekmektedir.

Karbondioksit lazer derin soymaya neden olduklarından, uzun iyileşme dönemleri gösterirler ancak bunun yanında kollojen üretiminde yenilenme sağladıklarından aynı anda cilt de gençleşme sağlarlar.

Erbium lazerde ise daha hızlı iyileşme söz konusudur. Aynı zamanda erbium lazerin fraksiyonel uygulamasında da cilt gençleştirme yapılabilmektedir.

“Günümüzde en başarılı leke tedavisi Q Switched Nd Yag lazer ile yapılmaktadır.”

Spectra Q Switched Nd Yag Lazerle leke tedavisi uygulanması esnasında lazer enerjisi, yoğun bir şekilde melanin içeren hücreler tarafından absorbe edilirken, diğer normal cilt renginde olan hücreleri hemen hemen hiç etkilememektedir.

Eğer fraksiyonel lazerle leke tedavisi uygulanacaksa, bu bölgeler bronzlaşmış olmamalıdır. Çünkü cildin bronzlaşmadan kaynaklanan daha koyu renkli kısımları da lazer ışınlarını emebilir ve bunun sonucunda ciltte iritasyon veya su toplama gibi etkiler görülebilir. Ancak bu durum Q Switched lazerler için söz konusu değildir.

Q Switched lazerle leke tedavisi genelde ağrılı bir yöntem değildir. Fraksiyonel lazerle leke tedavisi yaparken hastanın daha rahat olmasını sağlamak için anestezik kremler veya soğuk uygulaması yapılabilir. Lazerle leke tedavisi için herhangi bir ön hazırlığa ihtiyaç olup olmayacağına doktorunuz karar verecektir.

 

Menü