Liposuction sonrası spor yapılabilir mi?

Liposuction sonrası spor yapılabilir mi hakkındaki sorularınız ve  Belma Kapılı Klinik’te hayalinizdeki görünüme ve konfora kavuşmak için 0505 068 33 48 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Liposuction ameliyatı küçük alanlarda uygulanmışsa, işlemin ertesi günü bile günlük yaşama dönülebilir. Burada, 3-4 bölge gibi geniş alanları içeren uygulamaları ele alacağız. Yağ alma ameliyatı sonrası, genellikle ilk 2 gün şişlik ve hassasiyetin en yoğun olduğu dönemlerdir. 3. gün rahatlama başlar, ödem azalır, hareketler kolaylaşır.

Genellikle, işlemden bir hafta sonra uzun yürüyüşler yapılabilir. Tempolu, uzun yürüyüşlerin ödemin, şişliğin azalmasına da katkısı vardır. Kan dolaşımı hızlanır, yürüyüş sırasında oluşan kas hareketleri, ameliyat bölgesinde birikmiş sıvının pompalanarak atılmasına yardımcı olur.

Yürüyüş, oldukça kontrollü, zorlayıcı olmayan, kalp damar sistemi için çok yararlı bir egzersiz şeklidir. Yağ alma (liposuction) işlemi sonrası yürüyüş herhangi bir risk içermeden önerilir. Ancak, kas hareketlerini zorlayan egzersizler için aceleci olmamak gerekir.

Birçok estetik ameliyatta olduğu gibi işlemden sonra 6 hafta kadar hamam, sauna ve buhar banyoları gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durmak gerekir. Spor sonrası, işlem yapılan bölgelere masaj uygulanması, bölgedeki ödemin azalmasına yardımcı olur.

Liposuction sonrası genel olarak hastalar 1 ila 7 gün içinde normal yaşantılarına dönebilecek hale gelmektedirler. Ancak özellikle çok fazla yağ alınan durumlarda hasta kendini sersemleşmiş ve halsiz hissedebilir. Ayağa kalktığında baş dönmesi gibi problemleri olabilir. Eğer bu şekilde şikayetleriniz olursa bol sıvı almanız ve beslenmenize dikkat etmeniz, eğer operasyona kan değerleriniz düşük girdiyseniz demir ilaçları kullanmanız önerilir.

Liposuction ameliyatı sonrasında korseyi devamlı kullanmak için yıkanmamanız gerekmez. Eğer doktorunuz size aksini söylemedi ise ertesi günden itibaren korsenizi çıkartıp ılık bir duş alabilirsiniz. Ameliyat sırasında dren koyulduysa bunlar da duş almanız için engel değildir. Korsenizi yıkayıp kurutabilir ve tekrar giyebilirsiniz. Korsesiz kaldığınız birkaç saat için yeni bir korse giyme ihtiyacınız yoktur. Aktif olarak spor yapan birisiyseniz yine liposuctionun tipine bağlı olarak 1 ila 3 hafta içinde spor yaşantınıza dönebilirsiniz. Sadece başlangıçta kendinizi çok zorlamamanızı öneririz. Operasyon sonrası hastalar ilk birkaç gün tuvalete çıkamamaktan şikayet ederler. Bu normal bir süreçtir.

Detaylar için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü