Mastektomi Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Tüm Dünya Genelinde Kanserler Kalp ve Damar Hastalıklarında en fazla ölüme yol açan başlıca hastalıklardan biridir. Kadınlarda ise çok fazla görülen meme kanseri meme dokusuna zarar verip hücrelerin kontrolsüzce çoğalıp büyümeye başlamasıyla tümör oluşumu başlamaktadır. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi Kanser Hastalıklarında da çokça önemli olmaktadır. Teşhis  ne kadar erken olursa o kadar çok kanserin başarı oranı yüksek olmaktadır. Meme kanserinde ise bu olay meme dokusunun çıkarılması ile oluşmakta olup bu işlemi de Mastektomi işlemi uygulanarak gerçekleştirilir. Farklı türde olan Mastektomi de yalnızca tümör, ve tümörle birlikte meme dokusu ve meme dokusunun tamamıyla lenf düğümleri de çıkarılabilir. Meme kanserinin Önlem alınması açısından öncellikle 40-69 yaş aralığındaki kadınlar başta olmak üzere aynı zamanda da 20 yaş ve üzerinde olan tüm kadınların düzenli bir şekilde meme muayenesine gitmesi gerekmektedir. Ve hekimlerin kontrolü altında meme kanseri taramasına geçmelidirler.

Mastektomi Meme kanserinin tedavi edilmesi için meme dokusunun çıkarıldığı cerrahi operasyonlara denir. Geçmiş yıllarda meme kanseri meme dokusu, tümör, koltuk altındaki lenf ve göğüs altındaki kasların çıkarılması ile gerçekleştirilen operasyonlara denir. Fakat tıbbi teknolojinin ve onkolojinin cerrahi tekniklerinin Geliştirilmesiyle birlikte daha yeni teknikler ortaya çıkmıştır.  Bu teknikler sayesinde hastalarda göğüs derisinin aynı kalması, işlem yapıldıktan sonra doğal bir görünüm elde edilmesi bir diğer imkanlardandır. Mastektominin ardından ise hastanın tercihine bağlı meme yeniden şekillendirilebilir. Bir memenin çıkarılması tek taraflı Mastektomi, İkisinin de çıkarılmasına ise bilateral Mastektomi olarak ifade edilir. Mastektomi’nin bir tedavi yöntemi olarak gerek duyulabilmesi için gerekli işlemlerden bazıları şunlardır.

Mastektomi Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Birinci derecedeki hastalarda bulunan ve meme kanserine yakalanma oranı çok yüksek olan hastalarda sıkça rastlanmaktadır. Belirtileri ise memenin farklı bölgelerinde tümörlerin bulunmasında,

Önceden radyoterapi alan hastalarda yeniden görülmesinde,

Hamilelik nedeniyle radyasyon tedavisinin alınmamasında vs..

Meme estetiği ameliyatları, arzu edilen görünüme bağlı olarak gerçekleştirebilir. Memelerin büyütülmesi veya simetrik bir görünüm sunması kazandırılması olabilir. Meme büyütme uygulamaların da göğüs bölgelerin de kasların doğal meme dokusunun arka kısmına yerleştirilir.

 

Mastektomi Ameliyatı Ne Kadar Sürer Daha fazla bilgi almak için bizi takip edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Menü