Meme Estetiği ile ilgili bilinmesi gerekenler

Operasyon nasıl yapılır?

Operasyon, hastane şartlarında, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Meme büyütme operasyonunda içi sıvı silikon dolu protezler kullanılmaktadır. Protez, en sık meme başı etrafından ve meme altından yapılan 4 cm lik kesiklerden gerçekleştirilir. Silikon protez, meme dokusunun altına ya da göğüs kasının arkasına yerleştirilir. Yuvarlak, damla şekilli, düzgün yüzeyli ya da pütürlü yüzeyli gibi protez tipleri bulunur. Operasyon 1-2 saat sürer ve sonrasında hastanede bir gün yatmak yeterlidir

Operasyon sonrasında neler olur?

Cerrahi sonrası göğüslere elastik bandaj ve gaz ile pansuman yapılır. Cilt altında sıvı birikmesini önleyen küçük silikon borular 1.ya da 2. gün çıkartılır. Operasyondan sonraki ilk 2 gün ağrılı olabilir ancak kuvvetli ağrı kesiciler sayesinde bu ağrı en aza indirilir. Bandajlar 2. ya da 3. gün çıkartılır ve cerrahi sutyene birkaç hafta devam edilir. Yeni dikiş materyalleri sayesinde alınması gereken dikiş miktarı azalmıştır. Cerrahi sonrası cilt kurulukları için antibiyotikli kremler kullanılır ancak dikiş hatları kuru tutulmalıdır. Cerrahi sonrası ilk mensturasyonda göğüslerde ağrı ve şişme görülebilir. İlk altı hafta süren geçici his kaybı görülebilir. Hasta, operasyonun ertesi günü ayağa kalkabilir, ancak 2–3 hafta ağır iş yapmaktan kaçınılmalıdır. Çoğu hasta sosyal aktivitelerine ve işine 2 hafta sonra dönebilmektedir. İlk 1 ay spor gibi faaliyetlerde sıkı sutyen tercih edilmelidir. 6 hafta boyunca göğüslere nazik davranılmalıdır. Yara kenarlarında hafif kabuklanma olması ya da pembe renkli sıvı çıkması normaldir. Ani oluşan ağrı, şişme, morarma gibi şikayetlerde doktora haber verilmelidir.

Meme dikleştirme operasyonu nasıl bir işlemdir?

Hamilelik, emzirme ve yer çekimi etkileri nedeniyle yıllar içerisinde göğüslerde sarkma meydana gelmektedir. Cilt elastikiyetini kaybeder, şeklini yitirir ve ileriye olan mesafesi azalır. Bununla beraber meme başının etrafındaki koyu renkli cilt genişler.

Meme dikleştirme operasyonu, meme küçültme operasyonundan daha küçük bir cerrahidir. Dikleştirme işlemi sırasında meme başının etrafındaki koyu renkli cildin boyutu küçültülür. Meme dokusunun hacmi yeterli ise şekil verilerek dikleştirmek mümkündür.

Memede hem sarkıklık hem de hacim kaybı varsa silikon protez ile hacmi artırmak gerekir. Kadınlar bu farkı, göğüslerinin sutyen içerisinde hacimlerine bakarak karar verebilir.

Bu operasyon göğüslerdeki sarkmayı durdurmaz, sadece sarkma öncesi haline getirir. Eğer hasta, ileriki bir tarihte anne olmayı düşünüyorsa operasyonu ertelemesini öneririz.

2–3 saat süren bir operasyondur. Hastanede 1 gün kalmak yeterlidir.

Menü