Meme Küçültme Estetiği

Meme küçültme (Redüksiyon mammoplastisi) sarkmış, şekli bozulmuş aşırı fazla dokusu olan memenin küçültülerek yeniden şekil verilme ameliyatıdır.  Fazla meme dokusu kadınlarda sırt ve bel ağrısı, omuz bölgesinde çöküntü, meme altında terlemeye bağlı cilt hastalıklarına sebep  olmaktadır. Aynı zamanda kadınların fiziksel aktivitelerinde de kısıtlılık meydana getireceği için küçültme sonrası kişilerin özgüvenlerini yerine getirecek bir ameliyattır.

AMELİYAT

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat süresi ortalama 2-2,5 saattir. Meme başı bulunduğu pozisyondan daha yukarılara kişinin beden özelliklerine göre olan seviyelere taşınır. Fazla olan meme dokusu ve cilt çıkartılır. Daha sonra memeye şekil verilip deri kapatılır. Meme başı korunur. Memedeki ameliyat izleri, meme başının etrafında yuvarlak olarak, meme başından meme altı oluğa kadar dik şekilde ve meme altı oluğunda yatay bir şekilde oluşturulur. Meme içinde kan ve serum birikmemesi için dren denilen negatif basınç boruları yerleştirilir, pansuman ve özel sütyenlerle operasyon sonlandırılır.

YAN ETKİLERİ

Genel anesteziye bağlı, ameliyata bağlı erken ve geç dönem yan etkiler olabilir. Genişlemiş skar dokusu (izler), meme başında kayıplar, gecikmiş iyileşme problemleri en sık görülenlerdir. Oluşabilecek skarlara ait tedaviler doktorunuzla beraber yapılacaktır.

AMELİYAT SONRASI

Sıklıkla 1 gece hastanede yatarsınız. Ameliyat sonrası beslenme kısa sürede başlar. Drenleriniz 1. veya 2. gün çekilir. Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Pansumanlarınız 3. veya 4. günden sonra açık bırakılır sadece özel sütyen giyilir. bu sürelerden sonra duş alabilirsiniz.Memelerde ağrı, şişlik morluklar oluşabilir 7-10 gün içerisinde bu şikayetler geriler. Bir hafta sonra işe geri dönebilirsiniz ancak ağır aktivitelerden 4-6 hafta uzak kalmak gerekir

SONUÇ

Yüksek memnuniyet oranları olan ameliyatlardır. Meme dokusunda tekrar büyüme olmaz ancak ileriki yıllarda yaş ile beraber sarkmalar görülebilir. Kişinin özgüveni artar, fiziksel aktivitesinde artış görülür, sırt ağrıları gibi şikayetleri ortadan kalkar.

Menü