VASER – LASER

VASER – LASER

Klasik yağ çekme yönteminin yanında son teknolojiler olan ultrasonik ses dalgalı veya lazer yardımlı yağ çekme yöntemleri bulunmaktadır. Temel prensip yağ çekme öncesi enerji dalgası ile yağların parçalanmasının sağlanmasıdır. Enerji olarak ultrasound (Vaser) ya da laser kullanılabilir. Bu yöntemlerle cilt üzerinde pürtüklenme olma olasılığı daha düşüktür. Enerjilerin meydana getirdiği hasar  alt tabakalarda olduğu deri de toparlanma sağlanabilir.  Deride toparlanma etkisi laser yardımlı yağ çekme ile daha fazladır ama uzamış ödemler daha çok görülebilir. Bu enerjiler yağ dokusuna spesifiktir, damar sinir gibi dokulara zarar vermezler, böylece daha hızlı iyileşme olanağı sağlar.

Yağ çekme ameliyatları kilo verdirme ameliyatları değildir. Yağ dokusunun fazla olduğu kontür problem yaratan bölgelere uygulanır.

AMELİYAT ÖNCESİ

Ayrıntılı tıbbi hikaye alınması, hasta muayenesi, kişinin beklentileri, ameliyat hakkında bilgilendirme, işlem öncesi fotoğraflama, ameliyat sonrası sonuçların beraber değerlendirilmesi, gerekli tahlil ve tetkikler yapılır.

AMELİYAT

Genel anestezi altında, 1-2 saat  sürede doğal görüntü elde edilecek gerekli işlemler yapılır. Yağ çekme yapılacak alanlara yakın kıvrım yerlerine denk gelen 0,5 cm lik kesilerle girilir. Ağrı kontrolü için bu deliklerden içeri sıvı infiltre edilir. Belli süre beklendikten sonra enerji bazlı cihazlarla yağlar parçalanır ve aynı yerlerden parçalanmış olan yağlar çekilir. Dren yerleştirilmez. Birden fazla vücut bölgesine uygulanabilir. Özel korse giydirilir.

AMELİYAT SONRASI

Kısa sürede beslenme başlar. Operasyon birkaç saat sonar taburcu edilebilir. Özel bir korse yaklaşık 3-4 hafta boyunca kullanılır. Dikiş bölgelerinden ilk gün hafif sıvı sızıntıları olabilir. Operasyondan 2 gün sonra banyo yapılabilir. İşe geri dönme 1 hafta sonra, hafif egzersiz 3 hafta sonra, ağır egzersiz 6 hafta sonra yapılır. Operasyon alanlarında morarma ve şişlikler görülebilir ortalama 2-3 hafta sürer. Tam iyileşme 6 ay- 1 yıl sonundadır. (yağ çekme işlemlerine eklenen prosedürlere göre bu süreler değişkenlik gösterebilir.

Menü