Yağ aldırma işlemi cilde zarar verir mi ?

Liposuction işlemi,  vakumlama (suction) tekniği kullanılarak vücudun karın, kalça basen, kol, boyun gibi bölgelerinden yağ alma işlemine verilen addır. Kişilerde kilo kaybı ve egzersiz ile azalma göstermeyen yağlanmalar varsa uygulanabilir. Yağlanmaların olduğu şikayetlere yönelik gerçekleştirilen ve bölgedeki fazla yağları azaltmayı amaçlayan cerrahi bir işlemdir. Ameliyatta deriye birkaç milimetrelik kesiklerden sokulan içi boş borucukların yardımıyla deri altındaki yağ dokusu emilmesi amaçlanır. Yağ dokusunun emilmesi işlemi bu küçük borucuklara bağlı bir vakumlama aleti ile yapılır. İşlemin adında yer alan “suction” kelimesi de bu vakumlama tekniğini ifade etmektedir.

Kişilerde genetik faktörlere ve yaşam tarzına bağlı olarak fazla kilolu olmasa dahi kişinin vücudunun farklı bölgelerinde yağ dokusu birikebilmektedir. Üst gövde ince olmasına rağmen basen bölgesinin orantısız genişliği, karın bölgesinde bel simidi olarak adlandırılan yağ birikimleri, boyun bölgesinde kilo vermeye rağmen yok olmayan gıdı görünümü hem erkeklerin hem de kadınlar çokça şikayet ettiği durumlar olmaktadır.

Liposuction ameliyatı küçük alanlarda uygulanmışsa, işlemin ertesi günü bile günlük yaşama dönülebilir. Burada, 3-4 bölge gibi geniş alanları içeren uygulamaları ele alacağız. Yağ alma ameliyatı sonrası, genellikle ilk 2 gün şişlik ve hassasiyetin en yoğun olduğu dönemlerdir. 3. gün rahatlama başlar, ödem azalır, hareketler kolaylaşır.

Genellikle, işlemden bir hafta sonra uzun yürüyüşler yapılabilir. Tempolu, uzun yürüyüşlerin ödemin, şişliğin azalmasına da katkısı vardır. Kan dolaşımı hızlanır, yürüyüş sırasında oluşan kas hareketleri, ameliyat bölgesinde birikmiş sıvının pompalanarak atılmasına yardımcı olur.

Liposuction sonrası genel olarak hastalar 1 ila 7 gün içinde normal yaşantılarına dönebilecek hale gelmektedirler. Ancak özellikle çok fazla yağ alınan durumlarda hasta kendini sersemleşmiş ve halsiz hissedebilir. Ayağa kalktığında baş dönmesi gibi problemleri olabilir. Eğer bu şekilde şikayetleriniz olursa bol sıvı almanız ve beslenmenize dikkat etmeniz, eğer operasyona kan değerleriniz düşük girdiyseniz demir ilaçları kullanmanız önerilir.

Yağ aldırma işlemi cilde zarar verir mi ? ile ilgili daha fazla bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sormak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Yağ aldırma işlemi cilde zarar verir mi ? hakkında detaylar için iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Menü