LİPOSUCTION

Bölgesel yağ birikimlerinin o bölgeden giderilmesidir. İnvaziv bir yöntem değildir, etkilidir, vücudun tüm bölgelerindeki yağlardan kurtulmak için kullanılabilir. Hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilir. Her mevsim kolaylıkla uygulanır. Kilo verme ameliyatları değildir. Kontür düzeltme ameliyatlarıdır. Fazla kilo alımlarında yağ hücrelerinin sınırsız yağ biriktirme özelliklerinden dolayı eski hale geri dönülebilir. Kalıcı çözüm için fazla miktarlarda kilo değişimlerinde kaçınmak gerekir.

NERELERE UYGULANIR?

Kurtulması zor yağlanma bölgelerine uygulanır. Sıklıkla karın bölgesine, basen bölgesine, yan yağ yastıkçıklarına (love handle), sırt, bel, diz, ayak bileği, boyun altı gıdı bölgesine kullanılır. Kilo verme ameliyatı degil, kontür düzeltme ameliyatıdır.

NE ZAMAN UYGULANIR?

Her zaman uygulanabilir. Özellikle sağlıklı bir yaşam, spor ve diyet ile sabit kilonuza ulaştıktan sonra dirençli yağ bölgelerinizden kurtulmak için ideal bir ameliyattır.

AMELİYAT ÖNCESİ

Kişi hakkında medikal bilgi alınır, genel vücut muayenesi yapılır. Yağ alınacak bölgeler belirlenir. Deri fazlası olmamasına dikkat edilir. Cilt elastikiyetine bakılır. Kesi yerleri belirlenir. Uygun fotoğraflama yapılır.

HANGİ YÖNTEMLERLE YAĞ ÇEKİLİR?

Konvansiyonel, ultrasonografik ve lazer yardımlı yağ çekme yöntemleri vardır. En klasik olan kanül denilen metal çubuklar yardımı ile yağ çekme konvansiyonel olandır.

Diğer yöntemlerde ise aynı kesilerden lazer ya da ultrason enerjisi verilir. Yağ hücrelerinin parçalanması sağlanır ve kolaylıkla yağlar aspire edilir. Bu yöntemler daha kolay, daha az invaziv, etkili ve çabuk iyileşme sağlar. Üzerindeki derinin daha kolay uyum sağlamasını da sağlarlar.

AMELİYAT

Genel anestezi altında ya da lokal + sedasyon altında yapılabilir. Yaklaşık bölge sayısına göre değişmekle beraber 1-3 saat sürer. Uygulanacak bölgelere yakın izlerin görünmeyeceği yerlenden seçilen birden fazla 0,5 cm’ lik delikler açılır. İlk başta yağ çekme için hazırlanan özel sıvılar enjekte edilir. Bunun amacı ağrı ve kanama kontrolüdür. Uygun kanüller yerleştirilerek o bölgeden birbirini dik kesen git gel hareketleri ile yağlar çekilir. Uygulanan alanlara özel korse giydirilir.

AMELİYAT SONRASI

Beslenme erken dönemde başlar. Beslenme sonrası yürütülür. Dren uygulanmaz. Sıklıkla aynı gün taburcu edilir. Ağrı, şişlik ve morluk o bölgelerde olabilir. İki gün içinde banyo yapılmasına izin verilir. Özel korse 4-6 hafta giyilir. Beş- yedi gün içinde işe geri dönülebilir. Ağır aktivitelere 1 ay sonra izin verilir. Ameliyat sonrası özel diyet önerilir.

YAN ETKİLERİ

Genel anesteziye ya da ameliyata bağlı istenmeyen etkiler olabilir. Ameliyat bölgesinde düzensizlikler görülebilir. Bunu en aza indirmek için düzenli korse kullanmak gerekir. İşlem sonrası sıvı alımına ve diyetinize dikkat etmemeniz halinde başarı oranı düşecektir.

SONUÇ

Tekrar kilo alınmaz ise kalıcı bir yöntemdir. Yüksek memnuniyet oranları mevcuttur. Yağ oranlarının azalması ile sağlıklı bir görüntü elde edilir.

Menü