YÜZ GERME

Yaşlanma, kronik güneş olumsuz etkileri, stres ve yer çekimi ile yüzümüz, cildimiz sarkıp yüz genç kontürü bozulup kırışıcaktır. Yüz germe ameliyatlarındaki ana hedef yaşlanmış cildi yenilemek ve sarkmış, kırışmış yüz görüntüsünden kurtulmaktır. Sarkan yanak ve çene kenarları düzeltilerek genç yüz kontürü elde edilir. Sıklıkla bu ameliyatlara göz kapak ameliyatları, boyun germe işlemleri, kaş asma, cilt yenileme işlemleri eşlik eder.

KİMLERE YAPILIR?

Hem kadın hem de erkeklere uygulanabilir. Burun tabanı ile ağız kenarı arası oluk derinleşme var ise , çene kenarlarında sarkma meydana geldi ise, boyun ve yüz derisinde kırışma var ise yüz germe ameliyatı ile zamanı geri çevirmeye uygun adaylarsınız demektir.

YÜZ GERME AMELİYAT TİPLERİ NELERDİR?

MİNİ FACE LIFT

Çok daha sınırlı kesi ile yapılır. Kulak önü doğal kıvrımından kesi ile ameliyat gerçekleştirilir. Yanak ve Çene kenarında problem olan hastalara iyi sonuç verir. Boyun problemi olan hastalara yetersiz kalır.

STANDART FACE LIFT VE NECK LIFT (BOYUN GERME)

Daha geniş kesi uygulanır. Saç içinden başlayan doğal ön ve arka kulak hizasından kesiler ile uygulanır. Yanak ve Çene hatları için derin yumuşak dokular asılır, boyun kasları gerginleştirilir. Fazla deri kesi yerinden çıkartılır.

AMELİYAT

Genel anestezi altında uygulanır. Ameliyat yaklaşık 2-3 saat sürer. Kişinin şikayetlerine göre en uygun yöntem seçilir. Kesi yerlerinden ufak drenler yerleştirilir. Uygun bandajlaya ve askı yöntemleri uygulanır.

AMELİYAT SONRASI

Beslenme erken dönemde başlar beslenme sonrası hasta mobilize edilir. Hasta 1-2 gece hastanede kalır.Ameliyat sonrası 1-2. gün drenler çekilir. Yüzünde hafif şişlik ve morluklar olabilir. Bunlar 10-14 gün sonra tolere edilebilir seviyelerde olur. Taburculuk sonrası 1-2 gün sonra banyo yapılabilir. Dikişler kendiliğinden erir. Yaklaşık 2 hafta içinde işe başlanabilir. Hafif aktiviteler 2-3 hafta sonra ağır aktiviteler 1 ay sonra başlanabilir.

KAÇ YAŞ GENÇLEŞİRİM

Kişinin ameliyat öncesi durumu ile ilişkili bir sorudur. Yaklaşık 5-10 yıl kadar zamanı geri çevirmiş oluruz.

BELİRGİN İZLERİM OLUR MU?

Kesiler olmadan ameliyatlar yapılamaz. İzleri gizlemek en iyi yöntemdir. Bu yüzden saç çizgisinden başlayan kulak önünden ve arkasından doğal kıvrımlarından kesiler yapılır. Zamanla izler yumuşayıp renkleri açılacağı için belli olmazlar. Doktorunuz izler için tedavi uygulayacaktır.

RİSKLERİ NELERDİR?

Anesteziye ya da ameliyata ait bir takım riskler mevcuttur. Bazı riskler, kanama, enfeksiyon, Sinir hasarlarına bağlı yüzde asimetriler, uzamış şişlikler ve belirgin iz görünümü olabilir. Çok sık görülmezler ve tedavileri mevcuttur. Sigara içenlerde daha sık görülmektedir.

SONUÇ

Bu ameliyatlar ile zamanı geri çevirmiş olmaktayız. Ama yaşlanma devam etmektedir. Yaklaşık 5-10 içinde tekrar bir ameliyata gerek kalmaz. Kaş kaldırma, Göz kapağı ameliyatları, Lazer ile cilt yenileme, Yağ enjeksiyonları ve dolgu uygulamaları gibi ek işlemlerle sonuçlar daha uzun süre kalıcı ve güzel olacaktır.

Menü