AKNE İZLERİ TEDAVİSİ

Akne ( sivilce) ergenlik döneminde sıklıkla karşılaşılan ve yüzde izler bırakarak iyileşen bir cilt hastalığıdır. Bu dönemdeki kişiler cildiye uzmanlarına mutlaka görünerek en uygun tedaviyi almalıdır. Tedaviye rağmen akneler özellikle püstüller ve nodüler olanlar iyileşirken yüzde boyunda sırtta iz bırakarak iyileşirler. Bu izler cilt seviyesinde, leke tarzı kızarık olabilir ya da çukur-kabarıklık şeklinde yüzey bozukluğu şeklinde olabilir.

KİMYASAL PEELİNG

Bu yöntemde sıklıkla glikolik asit ve trikloroasetik asit(TCA) gibi ajanlar kullanılır. İçeriğindeki maddenin yoğunluğuna göre soyma derecesi artar. Kişinin leke seviyesine,istediği parlaklık ve canlılık seviyesine göre bu yoğunluk ayarlanır. Yüzeysel, orta derece ya da derin soyma işlemleri yapılabilir. Derecesine göre güneş hasarları, pigment (renk) değişimleri, ince kırışıklık tedavi edilebilir.  Kış dönemi yapılması önerilir.

DERMAPEN

Motor yardımlı, fraksiyonel iğneleme yöntemidir. Cilt yüzeyine dik olan 12 adet 33 G kalınlıktaki iğne ile  saniyede 70 kez ciltte istenilen derinlikte kontrollü hasar oluşturur. Derinliği yüzdeki bölgelere göre ayarlanabilir. Böylece cilt yenilenirken yeni kollejen üretimi aktive edilmiş olur. Uygulama sırasında sürülecek olan ürünler ile başarı şansı artırılır. Gözenekler azalır, ciltteki seviye farkları azalır ve canlılık parlaklık verir.

LAZER

Ablatif CO2 lazerler ile cilt soyma işlemi yaptırmak mümkün. Bu lazerler suya karşı spesifik tutulum gösterir. Böylece cildin en üst tabakasında ki epitel hücre içi suyu hedef alarak hasar meydana getirir. Bu cihazlarla kişinin cilt ve leke yapısına uygun derinlik ve uygulama alanı belirlemek mümkün. Kış dönemi yapılması önerilir. Topikal anestezi ile ofis şartlarında uygulanır. İzlerin yoğunluğuna göre 20-40 dakika kadar sürer. İşlem sonrası nemlendirici ve güneş koruyucu önerilir. İyileşmede kabuklanma ve kızarıklık oluşur. 3-5 gün içerisinde herhangi bir şikayeti kalmaz.

BBL

Yaklaşık 15 yıldır Amerika’da kullanılan ve kümülatif etkisiyle gayet başarılı olan bir ışık terapisidir. Kişinin ihtiyacına göre dalga boyu ve özel başlığı uygulanır. Sıklıkla aktif akneleri olan kişilerde tercih edilir. Bu lezyonları kurutma özelliği mevcuttur.

DOLGU UYGULAMASI

Herhangi bir tedaviden başarı görmemiş yada çabuk sonuç isteyen kişilere uygulanır. Ciltteki derin çukur tarzındaki akne izleri hyalüronik asit enjeksiyonları ile doldurulur. Böylece seviye farkı azaltılarak izler kamufle olur. Geçici bir yöntemdir. Anestezi gerektirmez. Ofis şartlarında değişik kalıcılıktaki dolgular yaklaşık 20 dakikada uygulanır. İğne yerlerinde hafif kızarıklık ve morluk oluşabilir. Kişi günlük hayatına rahatlıkla devam eder.

Menü