BURUN UCU KALDIRMA

Burun ucu (tip) bölgesi burnun kemiksiz sadece kıkırdaklar oluşan en önemli kısmıdır. Burnun kemik yapısından memnun olup sadece uç kısmını beğenmeyen hastalar için uygulanan işlemdir. Önden bakıldığında aşırı genişlik veya darlık olan, yandan bakıldığı zaman burun ucu aşırı kalkık veya düşük olan ya da aşırı ileri de veya geride olan,  simetri problemleri olan hastalara uygulanır.

AMELİYAT ÖNCESİ

Ayrıntılı tıbbi hikaye alınması, hasta muayenesi, kişinin beklentileri, ameliyat hakkında bilgilendirme, işlem öncesi fotoğraflama, ameliyat sonrası sonuçların beraber değerlendirilmesi, gerekli tahlil ve tetkikler yapılır.

AMELİYAT

Genel anestezi ya da lokal anestezi altında, yaklaşık 1 saat sürede doğal görüntü elde edilecek gerekli işlemler yapılır. Hastanın burun yapısına göre ek prosedürleri (çene estetiği, elmacık kemiği estetiği, septoplasti) eklenebilir. Özel bant uygulama, gerektiğinde silikon burun tampon uygulaması yapılabilir.

AMELİYAT SONRASI

Kısa sürede beslenme başlar, ilk 24 saat soğuk uygulama, bantlar ıslatılmadan ertesi gün banyo, tampon çıkarılması 2-3 gün, bantların çıkarılması 7. Gün, işe geri dönme 1 hafta sonra, hafif egzersiz 2 hafta sonra, ağır egzersiz 4 hafta sonra, gözlük kullanımı 3-4 hafta sonra yapılır. Yüzde morarma ve şişlikler çok daha nadir görülebilir ortalama 1-2 hafta sürer. Tam iyileşme 6 ay- 1 yıl sonundadır.

ALTERNATİF YOLLAR

Burun ucu kaldırma, özel kas bölgelerine uygulanan botulinum toksin-A ile de sağlanabilir.

Ayrıca özel burun dolguları ile de burun ucu şekillendirilmesi uygun hastalara uygulanabilir.

Burun ucu askı yöntemleri ile de muayenehane şartlarında lokal olarak burun ucu kaldırma yapılabilir. (burun işlemlerine eklenen prosedürlere göre bu süreler değişkenlik gösterebilir.

Menü