SEPTUM EĞRİLİĞİ

Burun septumu, burun deliklerini ikiye ayıran kıkırdak ve kemikten oluşan ve hava akışının düzgün olmasını sağlayan duvara denir. Her zaman orta hatta düzgün şekilde olmayabilir.

Çoğu insanda septum  eğriliği görülmesine rağmen her zaman klinik şikayet oluşturmadığı için ameliyat edilmek zorunda değildir. Bu eğrilik nefes almada güçlük, uykuda sesli solumalar, sinüzit, baş ağrısı ve sık burun kanamalarına yol açıyorsa ameliyat gereklidir.

Havanın ilerlemesini engelleyen yapı sadece septum eğriliği olmayabilir. Ayrıntılı doktor muayenesi sonucunda, septum eğriliğinin yanında iç veya dış valvlerde   (havanın girdiği en dar bölgeler) darlık olabilir. Bu yüzden ek olarak nazal valv cerrahisi de gerekebilir.

AMELİYAT ÖNCESİ

Ayrıntılı tıbbi hikaye alınması, hasta muayenesi, kişinin beklentileri, ameliyat hakkında bilgilendirme, işlem öncesi fotoğraflama, ameliyat sonrası sonuçların beraber değerlendirilmesi, gerekli tahlil ve tetkikler yapılır.

AMELİYAT

Genel anestezi altında, yaklaşık 1 saat sürede doğal görüntü elde edilecek gerekli işlemler yapılır. Hastanın burun yapısına göre ek prosedürleri (burun estetiği, nazal valv cerrahisi, burun ucu estetiği, çene estetiği, elmacık kemiği estetiği) eklenebilir. Özel bant uygulama, gerektiğinde silikon burun tampon uygulaması yapılabilir.

AMELİYAT SONRASI

Kısa sürede beslenme başlar, ilk 24 saat soğuk uygulama, bantlar ıslatılmadan ertesi gün banyo, tampon çıkarılması 2-3. gün, bantların çıkarılması 7. Gün, işe geri dönme 1 hafta sonra, hafif egzersiz 2 hafta sonra, ağır egzersiz 4 hafta sonra, gözlük kullanımı 3-4 hafta sonra yapılır. Yüzde morarma ve şişlikler çok daha nadir görülebilir ortalama 1-2 hafta sürer. Tam iyileşme 6 ay- 1 yıl sonundadır. (burun işlemlerine eklenen prosedürlere göre bu süreler değişkenlik gösterebilir.

 

Menü