ERKEKTE KADIN TİPİ MEME (JİNEKOMASTİ)

Erkeklerde görülen kadın tipinde meme büyümesine jinekomasti denilir. Oldukça sık karşılaşılan genişlemiş erkek memesinin çıkartılma işlemidir. İyi huylu meme büyümesidir ama erkeklerde estetik olarak kötü görünüme sebep olur ve kişide özgüven problemleri yaratabilir.

NEDEN OLUŞUR?

Yeni doğanlarda, ergenlikte ve yaşlılarda, hormonal bozukluklarda, bazı tip kanserlerde, alkol kullanımında , bazı ilaç kullanımlarında, Steroid kullanımında olabilmektedir. En sık sebebi yapısal olmasıdır. Jinekomastiye neden olan herhangi bir ek durum saptanmaz ise ve bir yılın üzerinde meme dokusu mevcut ise kişi ameliyata yönlendirilir.

AMELİYAT ÖNCESİ

Hastaya ait detaylı bilgiler alınır. Meme muayenesi yapılır. Ek hastalıkları ekarte etmek için bir takım tetkikler gerekebilir. Tek taraflı ya da çift taraflı olabilir. Sıklıkla hassasiyet eşlik eder. Deri fazlalığı ölçülür. Meme dokusunun içeriği anlaşılmaya çalışılır. Kadın tipi meme dokusu artışı, yağ dokusu artışı ya da her ikisi birden olabilir. Sistemik muayenesi yapılır. Daha sonra meme içeriği için mutlaka meme USG’si çektirilir. Ameliyat öncesi meme ölçümleri ve fotoğraflama yapılır.

HANGİ YÖNTEM KULLANILIR

Yağ dokusu fazla ise yağ çekme (liposuction), meme dokusu fazla ise meme başı etrafı kesi ile doku çıkarma yapılır. Deri fazlalığı var ise mutlaka fazla olan deri çıkartılmasıdır. Bu yöntemler kombine edilebilir.

AMELİYAT

Genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ortalama ameliyat süresi 1-1,5 saattir. Meme yapısına göre yapılacak olan ameliyatlar değişkendir. Pansuman sonrası korse kullanılır.

AMELİYAT SONRASI

Sıklıkla 1 gece hastanede yatarsınız. Ameliyat sonrası beslenme kısa sürede başlar. Dren sıklıkla uygulanmaz. Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Pansumanlarınız 2. veya 3. günden sonra açık bırakılır sadece özel korse giyilir. Bu sürelerden sonra duş alabilirsiniz. Memelerde ağrı, şişlik morluklar oluşabilir 7-10 gün içerisinde bu şikayetler geriler. 5 gün sonra işe geri dönebilirsiniz ancak ağır aktivitelerden 4-6 hafta uzak kalmak gerekir. Özel korse genellikle 3-6 hafta kadar giyilmelidir.

AMELİYAT SONRASI İZLER FAZLA GÖRÜLÜR MÜ?

Sıklıkla yağ çekme ve/veya doku çıkarma ameliyatları yapılır. Yağ çekme için göğüs duvarından çok küçük delikler yeterlidir. Doku çıkarma gerekirse meme başı koyu alan ile açık renk alan arası yarım ay şeklinde kesi yapılır. Oluşacak izler minimaldir ve doktorunuzla beraber özel iz tedavileri yapılacaktır.

SONUÇ

Aşırı kilo değişimi olmaz ise ameliyat sonuçları kalıcıdır. Çabuk sonuç verir ve yüz güldürücüdür. Kişilerde ciddi derecede özgüven artışına yol açar.

Menü