Kocaeli Göz Kapağı Ameliyatı

Yüzümüzde ilk bozulmaların başladığı yaşlılık belirtilerinin ilk ortaya çıktığı yer göz kapakları ve çevresidir. Göz kapaklarında genetik veya yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen değişiklikler, insana yorgun ve daha yaşlı bir ifade verir. Genellikle göz kapağı ve göz çevresi estetiğine ihtiyaç; orta yaşlar ve üzerinde ortaya çıkar. Bazen genç yaşlarda da genetik faktörlere bağlı olarak erken görülebilir. Yaş ilerledikçe üst göz kapağı derisinde bollaşma ve kaş ile birlikte aşağıya doğru sarkma olur. Alt göz kapaklarında ise, deride sarkma, kırışıklık ve gözaltı torbalarında belirginlik oluşabilir. Bu oluşumları engellemek için göz kapağı ve göz çevresi estetiği yapılır.

Göz küresinin üst ve alt bölümünde yer alan yağ yastıkçıklarının önünde bulunan ve perde fonksiyonu gören ince zar şeklindeki faysa dokusunun gevşemesiyle bu yağ yastıkçıkları dışarı doğru bombeleşerek hem üst hem de alt göz kapaklarında torbalanma tarzında estetik görünüm bozuklukları oluşur. Aşırı stres, yorgunluk, uykusuzluk, sigara ve alkol kullanımı, heredite (kalıtımsal), derinin kişisel özellikleri ve uygun olmayan beslenme alışkanlığı gibi bir takım faktörler bu tablonun ortaya çıkışını hızlandırır. Var olan bu tablo kişinin yorgun, bitkin, olduğundan daha yaşlı ve mutsuz görünümüne sebep olur. Bakışlar daha yorgun ve karamsar bir ifade arz edebileceği gibi sarkan üst göz kapağı derisinin görüş alanını engellemesi bile söz konusu olabilir.

Blefaroplasti göz kapağı’nın cerrahi modifikasyonudur. Deri veya yağ gibi aşırı doku çıkarılır veya yeri değiştirilir ve çevreleyen kas ve tendonlara desteklenebilir. Fonksiyonel veya kozmetik amaçlı olabilir.Blefaroplasti çoğu zaman kozmetik nedenle yapılan elektif bir cerrahi işlemdir. Alt göz kapağı blefaroplastisi hemen hep kozmetik nedenle yapılır, alt göz kapaklarındaki “torba”ları gidermek ve deri buruşukluğunu azaltmak için.

Estetik blefaroplasti ya da göz kapağı estetik ameliyatı en yaygın yapılan girişimlerden biridir. Göz kapaklarının altında zamanla yağ dokusu dışarı doğru bir çeşit fıtıklaşma yapar. Göz çevresindeki cildin esnekliğinin zamanla azalması ile bu durum daha belirginleşir.Yorgunluk, stres ve ilerleyen yaş göz kapaklarında kabarık ve pörsümüş görünüme neden olur. Göz altlarında belirgin torbalanmalar olduğu durumlarda bu yağ dokusunun çıkartılması yapılabilir, ancak genellikle de bu yağ torbalarının çoğunun korunup dışarı doğru sarkan yağ dokusu normal yerine getirilir. Genç yaştaki kişilerde de alt göz kapaklarında torbalanmalar olabilir. Göz kapağı estetiğinde ameliyat lokal anestezi altında yapılır. Kesiler alt göz kapağı kirpiklerinin hemen altından yapılır ve iyileştiğinde hemen hemen görünmez hale gelir. Belirgin torbalanma varsa yağ dokusu da çıkarılır veya normal yerine getirilir. Fazla deri bu kesi yerinden çıkarılır. Kesi ince dikişlerle kapatılır, dikişler 4-5 günde alınır veya kendiliğinden kaybolur.Blefaroplasti bazen fonksiyonel nedenlerle de gerekli olabilir. Eğer üst gözkapağında aşırı miktarda deri olursa, deri kirpiklerden öne çıkıp periferal görme azalmasına neden olabilir. Genelde görüş alanının yan ve üst kısımları bundan etkilenir, bunun sonucu araba kullanmak veya okumakta zorluk meydana gelebilir. Bu durumda, üst gözkapağı blefaroplasti uygulanır.

Menü