MEME BÜYÜTME

Meme büyütme en sık yapılan kozmetik cerrahilerin başında gelir. Meme şekil ve hacim bozukluklarında, meme boyut küçüklüğünde, iki memenin simetri bozukluklarının giderilmesinde başvurulabilecek güvenilir bir yöntemdir. Ayrıca meme kanser cerrahi sonrası yeniden meme oluşturma ya da diğer meme ile simetri sağlanmasında da sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Dünya çapında uzun yıllar kullanımda olan protezler oldukça güvenilirdir.

İMPLANT ÇEŞİTLERİ

Salin- Silikon jel

İki tip implant bulunmaktadır, salin (tuzlu su dolgulu) ya da silikon jel. Büyütme ameliyatlarında sıklıkla yüksek kaliteli silikon jel implantlar kullanılmaktadır. Bu tip implantlarla çok daha doğal görüntü elde edilir.

Düz-Pürtüklü

Yüzey özeliği olarak pürtüklü olanlar tercih edilir. Bu tip implantlarda kapsül denilen sert bağ dokusu oluşumu çok daha az görülmektedir.

Anatomik (damla)- Yuvarlak

Kişinin beden yapısına, meme boyutuna, meme dolgunluğuna göre ortak doktorunuz ile beraber belirlenecek özelliklerdir.

CERRAHİ ÖNCESİ DEĞERLENDİRME

İlk görüşmede sizin memenizle ilgili şikâyetlerinizi, ameliyattan beklentilerinizi, konu hakkındaki endişelerinizi öğrenmeyi hedefliyoruz. Bu görüşmede sizin ile ilgili detaylı bilgiler (ek hastalıklar, ilaç kullanımı, gebelik hikayesi, meme hastalık hikâyesi) ediniyoruz. Daha sonra meme muayenesi yapmamız ve birtakım meme ölçümleri yapmamız gerekiyor. Meme cerrahisi yapacağımız için memeye yönelik bu ölçümler çok önemli.  Ameliyat öncesi fotoğraflama ve 3 boyutlu görüntüleme  yapılacaktır.

AMELİYAT

Genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir. İmplant yerleştirmek için giriş deliği olarak alt meme oluğu ya da meme koyu alanının (areola) alt yarım dairesi seçilir. Yaklaşık ameliyat süresi 1- 1,5 saattir. Meme protezleri açılan uygun cep sonrası meme dokusunun altına, göğüs kas (pektoral kas) altına ya da dual plan denilen her iki plana yerleştirilir. Kesi yeri seçimi, yerleştirilecek protez özellikleri, yerleştirileceği alan kişinin meme ve beden özelliklerine ayrıca doktorunuzun düşüncelerine göre belirlenir.

KANSER TARAMASI

Meme büyütme ameliyatı kanser riskini arttırmaz. Ameliyat sonrası her kadın gibi rutin taramalar devam eder. Kırk yaş sonrası her kadın yıllık mamografi çektirmelidir.

YAN ETKİLERİ

Genel anesteziye bağlı yan etkiler, cerrahiye bağlı erken dönem yan etkiler ya da geç dönem yan etkiler görülebilir. Oluşabilecek yan etkiler ilk görüşmelerde doktorunuz tarafından sizlere detaylıca anlatılacaktır.

BAŞKA HANGİ YÖNTEMLERLE MEME BÜYÜTMESİ YAPILABİLİR
Meme büyütme için meme içerisine dolgu maddeleri ( hyaluronic asit ) veya yağ enjeksiyonu ile de yapılabilir. Bu tip yöntemler hala günümüzde tartışmalara açıktır. Ayrıca bu yöntemler tekrarlayan işlemler gerektirir. Sıklıkla memeye yağ enjeksiyonu protez ile meme büyütme sonrası meme üst kesiminde doğal görünüm elde etmek için kullanılır.
AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası birkaç saat içinde beslenmeye başlanır ve yürüyebilirsiniz. Sıklıkla 1 gecelik hastane yatışı yeterlidir. Ameliyat sonrası ağrı kesiciler ve antibiyotik kullanılır. Memede gerginlik hissi olabilir. Özel destekleyici sütyen kullanılır. 2-5 gün içerisinde sargılarınız çıkartılır ve su teması uygun hale gelir. Yaklaşık 1 hafta içerisinde iş başı yapılabilir ama ağır hareketler için uygun değildir. Spor yapmaya 1 ay sonra izin verilir ve başka sütyenlerde kullanılmaya başlanabilir. Dikişleriniz kendiliğinden erimektedir.

 

SONUÇ

Protezle meme büyütme ameliyatları sonrası elde edilen sonuçlar uzun ömürlüdür. Ömür boyu kullanım süresi vardır. Ameliyat sonrası aşırı kilo alıp verme, aşırı skar dokusu oluşumu, yaşlanma, gebelik öyküsü ile meme şeklinde değişimler olabilir. Böyle durumlarda yenileme ameliyatları ileri ki yıllarda gerekebilmektedir.

Menü