MEME KÜÇÜLTME

Meme küçültme (Redüksiyon mammoplastisi) sarkmış, şekli bozulmuş aşırı fazla dokusu olan memenin küçültülerek yeniden şekil verilme ameliyatıdır.  Fazla meme dokusu kadınlarda sırt ve bel ağrısı, omuz bölgesinde çöküntü, meme altında terlemeye bağlı cilt hastalıklarına sebep  olmaktadır. Aynı zamanda kadınların fiziksel aktivitelerinde de kısıtlılık meydana getireceği için küçültme sonrası kişilerin özgüvenlerini yerine getirecek bir ameliyattır.

CERRAHİ ÖNCESİ DEĞERLENDİRME

Sizinle ilgili, memenizle ilgili sorular sorulacak:

  • Meme boyutunun fazla olmasından dolayı sırt, bel, boyun ağrısı yaşadınız mı?
  • Omuzlarda sütyen askı çöküntünüz oluştu mu?
  • Meme altı oluğunda cilt rahatsızları yaşadınız mı?
  • Ameliyat sonrası istediğiniz meme ölçüsü nedir?
  • Emzirme hikayeniz ve tekrar gebelik düşünüyor musunuz?
  • Daha önce yapılan ameliyatlara bağlı iz (skar) problemi yaşadınız mı?
  • Ailede meme kanser öyküsü var mı?

Daha sonra meme boyu ve göğüs duvar ölçümü, deri kalitenizin değerlendirilmesi, meme dokusunun kalitesinin değerlendirilmesi, meme başının yeri gibi birtakım ölçümler yapılacak. Ameliyat öncesi fotoğraflama da yapılacaktır.

AMELİYAT ÖNCESİ MEME KANSER TARAMASI YAPILACAK MI?

Her meme cerrahisinden önce olduğu gibi meme küçültme öncesi de meme ölçümleri yapılacaktır. Sizin ve aileniz hakkında detaylı bilgi elde edildikten sonra meme muayeneniz yapılacaktır.  Her sekiz kadından biri meme kanseri olmaktadır. Bu yüzden yaşınıza uygun  mamografi (meme filmi) ve/veya meme ultrason çektirmeniz ameliyattan bağımsız olarak önerilir.

AMELİYAT

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat süresi ortalama 2-2,5 saattir. Meme başı bulunduğu pozisyondan daha yukarılara kişinin beden özelliklerine göre olan seviyelere taşınır. Fazla olan meme dokusu ve cilt çıkartılır. Daha sonra memeye şekil verilip deri kapatılır. Meme başı korunur. Memedeki ameliyat izleri, meme başının etrafında yuvarlak olarak, meme başından meme altı oluğa kadar dik şekilde ve meme altı oluğunda yatay bir şekilde oluşturulur. Meme içinde kan ve serum birikmemesi için dren denilen negatif basınç boruları yerleştirilir, pansuman ve özel sütyenlerle operasyon sonlandırılır.

YAN ETKİLERİ

Genel anesteziye bağlı, ameliyata bağlı erken ve geç dönem yan etkiler olabilir. Genişlemiş skar dokusu (izler), meme başında kayıplar, gecikmiş iyileşme problemleri en sık görülenlerdir. Oluşabilecek skarlara ait tedaviler doktorunuzla beraber yapılacaktır.

MEME KÜÇÜLTME SONRASI TEKRAR EMZİREBİLECEK MİYİM?

Her kadın gebelik sonrası süt vermek zorunda değildir. Daha önce emzirme problemi olmayan kadınlar bu ameliyat sonrası da emzirmelerine devam edeceklerdir.

MEME KÜÇÜLTME SONRASI MEME KANSERİ RİSKİM ARTAR MI?
Meme küçültme sonrası çıkarılan tüm parçalar patolojik incelemeye gönderilir. Taramalar esnasında görülmeyecek olan odakların erken dönemde saptanma şansı oluşacaktır. Ayrıca vücutta ki meme dokusu azaldığı için meme kanser riski de azalır.
AMELİYAT SONRASI

Sıklıkla 1 gece hastanede yatarsınız. Ameliyat sonrası beslenme kısa sürede başlar. Drenleriniz 1. veya 2. gün çekilir. Antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Pansumanlarınız 3. veya 4. günden sonra açık bırakılır sadece özel sütyen giyilir. bu sürelerden sonra duş alabilirsiniz.Memelerde ağrı, şişlik morluklar oluşabilir 7-10 gün içerisinde bu şikayetler geriler. Bir hafta sonra işe geri dönebilirsiniz ancak ağır aktivitelerden 4-6 hafta uzak kalmak gerekir

SONUÇ

Yüksek memnuniyet oranları olan ameliyatlardır. Meme dokusunda tekrar büyüme olmaz ancak ileriki yıllarda yaş ile beraber sarkmalar görülebilir. Kişinin özgüveni artar, fiziksel aktivitesinde artış görülür, sırt ağrıları gibi şikayetleri ortadan kalkar.

Menü