Meme Küçültme

Meme küçültme (Redüksiyon mammoplastisi) sarkmış, şekli bozulmuş aşırı fazla dokusu olan memenin küçültülerek yeniden şekil verilme ameliyatıdır.  Fazla meme dokusu kadınlarda sırt ve bel ağrısı, omuz bölgesinde çöküntü, meme altında terlemeye bağlı cilt hastalıklarına sebep  olmaktadır. Aynı zamanda kadınların fiziksel aktivitelerinde de kısıtlılık meydana getireceği için küçültme sonrası kişilerin özgüvenlerini yerine getirecek bir ameliyattır.

AMELİYAT ÖNCESİ MEME KANSER TARAMASI YAPILACAK MI?

Her meme cerrahisinden önce olduğu gibi meme küçültme öncesi de meme ölçümleri yapılacaktır. Sizin ve aileniz hakkında detaylı bilgi elde edildikten sonra meme muayeneniz yapılacaktır.  Her sekiz kadından biri meme kanseri olmaktadır. Bu yüzden yaşınıza uygun  mamografi (meme filmi) ve/veya meme ultrason çektirmeniz ameliyattan bağımsız olarak önerilir.

AMELİYAT

Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat süresi ortalama 2-2,5 saattir. Meme başı bulunduğu pozisyondan daha yukarılara kişinin beden özelliklerine göre olan seviyelere taşınır. Fazla olan meme dokusu ve cilt çıkartılır. Daha sonra memeye şekil verilip deri kapatılır. Meme başı korunur. Memedeki ameliyat izleri, meme başının etrafında yuvarlak olarak, meme başından meme altı oluğa kadar dik şekilde ve meme altı oluğunda yatay bir şekilde oluşturulur. Meme içinde kan ve serum birikmemesi için dren denilen negatif basınç boruları yerleştirilir, pansuman ve özel sütyenlerle operasyon sonlandırılır.

YAN ETKİLERİ

Genel anesteziye bağlı, ameliyata bağlı erken ve geç dönem yan etkiler olabilir. Genişlemiş skar dokusu (izler), meme başında kayıplar, gecikmiş iyileşme problemleri en sık görülenlerdir. Oluşabilecek skarlara ait tedaviler doktorunuzla beraber yapılacaktır.

Menü