Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme

YAĞ ENJEKSİYONU İLE MEME BÜYÜTME

Meme büyütme en sık yapılan kozmetik cerrahilerin başında gelir. Meme şekil ve hacim bozukluklarında, meme boyut küçüklüğünde, iki memenin simetri bozukluklarının giderilmesinde başvurulabilecek güvenilir bir yöntemdir. Ayrıca meme kanser cerrahi sonrası yeniden meme oluşturma ya da diğer meme ile simetri sağlanmasında da sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

Meme büyütme silikon protezle yapılabileceği gibi aynı zamanda yağ enjeksiyonu yöntemi ile de yapılabilir. Ayrıca kişinin meme yapısına göre bu iki yöntemi kombine kullanmak da mümkün. Hem protez hem de yağ enjeksiyonu ile yapılan meme büyütme işlemine kompozit meme büyütme denilmektedir. Doktorunuzla yapılacak olan görüşme, yapılacak olan muayene ve 3 boyutlu analiz sonrası size hangi yöntemin kullanılacağı karar verilecektir.

Yağ dokusu, son dönemde kullanımı artan iyi bir yumusak doku dolgusudur. Kişinin kendi yağ dokuları kullanılır. Yağ dokularının hangi vücut bölgesinden alınacağı doktorunuz ile ortak karar verilecektir. Kişinin kendi yağ dokusu olmasından dolayı ucuz ve kolay elde edilebilir, hiçbir yan etkisi ve alerjik etkisi bulunmaz.

AMELİYAT ÖNCESİ

İlk görüşmemizde sizin memenizle ilgili şikayetlerinizi, ameliyattan beklentilerinizi, konu hakkındaki endişelerinizi öğrenmeyi hedefliyoruz. Bu görüşmede sizin ile ilgili detaylı bilgiler (ek hastalıklar, ,ilaç kullanımı, gebelik hikayesi, meme hastalık hikayesi) ediniyoruz. Daha sonra meme muayenesi yapmamız ve bir takım meme ölçümleri yapmamız gerekiyor. Meme cerrahisi yapacağımız için memeye yönelik taramalar da çok önemli. Her sekiz kadından biri meme kanseri olmaktadır. Bu yüzden yaşa göre mammografi (meme filmi) ve/veya meme ultrasonu çektirmemiz gerekecek. Ayrıca ameliyat öncesi fotoğraflama ve 3 boyutlu analiz yapılacaktır. Ameliyattan hemen önce çizimleriniz yapılacaktır.

AMELİYAT

Genel anestezi altında  yapılır. İlk aşamada yağların elde edileceği bölge belirlenir. Yarım santimlik kesi açılır ve kanüller yardımı ile fazla basınçlı olmamak kaydı ile yağlar aspire edilir. Daha sonra yağlar süzülür. Yağlar enjeksiyona uygun hale getirilir. Daha sonra ameliyat öncesi belirlenen bölgelere küçük enjektörler ile enjekte edilir. Protez ile beraber uygulanacak ise ilk önce protez uygun şekilde yerleştirilir ve daha sonra ameliyat öncesi belirlenen bölgelere özel kanüller ile yağlar enjekte edilir. Ameliyat  yaklaşık 1-2 saat kadar sürer.

AMELİYAT SONRASI

Sadece yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yapılacak ise aynı gün, protezle beraber yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yapılacak ise 1 gece hastanede yatırılarak ertesi gün taburcu edilir. Ameliyattan yaklaşık 3 gün sonra duş banyo yapabilir. Günlük aktivitelerine taburculuk sonrası hemen dönebilir. Yaklaşık 3-5 gün dinlenme sonrası işe geri dönebilir. Ağır aktivitelere 1 ay sonra izin verilir.

Enjekte edilen yağların kalıcılık süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu bir tür greft işlemi olduğu için aktarılan hücrelerin bir kısmı aktarılan bölgede yaşamaya devam eder. Böylece yaklaşık %40-50 si kalıcı olur. İşlem tekrar gerektirebilir. Tekrarlayan enjeksiyonlar ile dolgu ihtiyacı kalmayabilir.

Menü